Makers עושים דברים, סאונד vs טקסט, Typescript ועוד, רשימת קריאה ויומן שיטוט ברשת הפתוחה. לא רק לגיקים טכנולוגיים

Alonisser ,25/10/2012

רשימת קריאה:

AlphaBet ניסוי בפונט נוסח המהפכה התעשייתית

Makers- העולם (הראשון לפחות) הולך ומתמלא באנשים רגילים שעושים דברים מופלאים בחצר, בגרג' (האמריקאי כלכך), בסטודיו שכור בדרום העיר, דברים שנוסעים, חותכים, מצפצפים, מדברים, מצלמים, עפים. מיני מכונות, לא רק שורות קוד. שובם של הדברים.

המהפכה הטכנולוגית שהיא חלק משמעותי בהנעת הסיפור הזה היא כניסת מה שמכונה מדפסות 3d לעולם האמיתי שמחוץ למעבדות והדגמות קונספט. זה עדיין יקר ומוגבל באפשרויות. אבל זה המהלך המתבקש בתהליך שהתעשייה הגדולה עוברת זמן רב - הפרדה בין תכנון לייצור ורובוטויזציה (לפחות פוטנציאל כזה) גדל והולך של הייצור עצמו.  אז מלתכנן צ'יפ, בורג, מיסב ולהזמין סדרת יצור שלו מסין אנחנו עוברים לעולם שבו נוכל לתכנן את המיסב שתמיד רצינו ו"להדפיס" אותו במדפסת ה 3D הביתית שלנו.

עכשיו גם כריס אנדרסון, העורך של wired והאיש שכתב את "הזנב הארוך" (The long tail) וטבע את מושג הFreemium כתב ספר על התופעה. אותה הוא מכונה "המהפכה התעשייתית השנייה".  כן, אני יודע שיש כאן הייפ, ושיש בעיות גדולות יותר ומטופלות פחות בעולם השלישי, השני וגם בראשון, שהרבה פעמים מדובר בתחביב של גיקים שמפרנסים את עצמם יפה,אבל עדיין, זו תופעה די מדהימה בעיני.

עולם ללא מקלדת - או שובו המפתיע משהו של הדיבור.  רק לפני כמה שנים הספדנו את הדיבור. הגרפים הוכיחו חד משמעית: Voice יורד ו Text עולה. טקסט באימייל, בsms, בווטסאפ, בIM, בציוץ, בפוסט, האינטרנט הוא דפי הייפרטקסט מחוברים.  הנפח של הכנסות חברות הטלפון/סלולאר משיחות קול הולך ויורד מל ההכנסות משירותי טקסט ונתונים. טקסט אפשר לערוך, אפשר לחשוב,אפשר לנסח, אפשר להבהיר וגם מנותק רגשית,מאפשר שליטה במקום ובזמן. ופתאום..

כולם מדברים - Siri והמתחרות שלה החזירו את הדיבור. פתאום כולנו נזכרים כמה טבעי ואינטואטיבי זה לדבר ולא לכתוב. ביתרונות של להסתובב בחדר  ולהכתיב, לנהוג ברכב ולהפעיל פונקציונאליות משוכללת. לי לפחות לא ברור אם זה עניין חולף או משהו שיתפוש. אם כי אני חושד שהשילוב בין זיהוי דיבור שאשכרה עובד לסינתוז דיבור שממש אפשר להבין הוא נקודת זינוק חדשה לגמרי. חוץ מזה אז בקטע שקישרנו אליו בטקקראנצ' יש דיון מעניין על ההבדל בין דיבור לכתיבה וגם מקומם של כותבים מקצועיים בעולם ללא מקלדת.

אף מילה על האוסטרי המפגר הזה, ההוא שקפץ מהחלל.

מפתחים (בעיקר Js , לא רק):

מפת שפות התכנות הגדולה - איזו שפה השפיע על איזו שפה? איזו שפות קשורות באותן פרדיגמות? ומה המשמעות של כל זה? האם האמת שם בחוץ?

Underscore 1.4 יוצאת סוף סוף לאוויר (לפני כמה שבועותהאמת), ולחגורת הכלים הפופולארית של הרשת מצטרפות פונקציות שימושיות חדשות: Pairs, countBy,invert ועוד, כמובן גם תיקוני באגים וכאלו וגם כבר הזכרנו את underscore אז הנה מדריך ראשוני לטכניקות תכנות פונקציונאלי שהולך איתה טוב ביחד.

String.js - כשמה כן היא, טיפול במחרוזות, כמו שצריך, בJs. #מועיל וקטן

xlsx.js - ליצור ולקרוא מפורמט xlsx הפופולארי של אקסל, כן בJs. הApi עוד די מורכב, דורש הרבה תלויות וכו', אבל כנראה כלי חשוב לעתיד

TypesScript - מיקרוסופט משחררים את TypeScript - הגרסה הראשונית שלהם בקלחת השפות המתקמפלות לJs יחד עם Coffeescript (מחזיקת הכתר הנוכחית), Dart - הניסיון החדש של גוגל בשדה ועוד רבות וטובות. כן ירבו? לא בטוח בכלל.. כל שפה חדשה מקשה על האחרות להשיג מסה קריטית שמאפשרת התקדמות, פיתוח ספריות וכו', היא גם מקשה לרכוש מיומנות בJs עצמה. נבואה שקראתי לא מזמן על תופעת השפות המתקמפלות לjs חזתה העלמות של Js מעולם התכנות הגלויה והפיכתה לשפת יסוד נוסח C, שמשמשת בעיקר למימוש יסוד של שפות אחרות, מערכות הפעלה וכו',אני לא בטוח שזה הכיוון הריאלי או אפילו הנכון, בטוח שעוד שפות כאלו הופכות את הפיצול והפרגמנטציה של השדה לבעייתי יותר.

אז מה מחדשים בTypeScript? :  קודם כל חשוב מה שלא חדש: בTypeScript אפשר לכתוב Javascript רגילה ותקנית והיא תעבוד אחלה, לא צריך ללמוד Syntax חדש מאפס דוגמת coffee, dart וכו'. מה כן חדש? בעיקר אימוץ של Type annotations שזה בשפת בני אדם סימון מה סוג המשתנה הצפוי לנו - מחרוזת, מספר, מערך וכו'. מעניין שבקמפול לJs זה כמובן לא נשאר וכל כן זה בעיקר משמש ככלי לDebugging יותר טוב של הקוד שלנו בכך שהוא מאפשר לעורך להבין למה התכוונו שכתבנו את הקוד, כלי מהסוג שמי שכותב קוד בשפות סטטיות נוסח Java או C# אולי רגיל אליו יותר. ומה עוד?  יישום של אלמנטים מהתקן העתידי של השפה (emcascript 6 אם תהיתם)  כבר עכשיו כמו מחלקות (classes) , מודולים וכו'. ועוד מעניין זה שנראה שמיקרוסופט באמת עשו משהו יחסית טוב הפעם, כמה כותבים שאני ממש מעריך כותבים על הפרוייקט בהערכה וחשוב גם לציין: מדובר בפרוייקט קוד פתוח (ולא ענקי), בהתקנה עם Npm (מעולם Node.js), בחבילות מוכנות לעורכי טקסט פופלאריים בעולם הקוד הפתוח ולא רק בעולם של מיקרוסופט ואפילו האתר נראה טוב. אז מעבר לבאשינג האוטומטי של "כל דבר מיקרוסופט" בקהילת הקוד הפתוח של מפתחי הווב, כדאי לעצור רגע ולהכיר.

רוצים עוד מידע?  הנה הסיכום של ניקולאס זאקאס לנושא (חצי אוהד במפתיע) וכמובן גם מאמר תהיה/עצבון האם יש בעיה שTypeScript אשכרה פותרת?

כיוון שכתבתי את כל זה לפני כמה שבועות,יצא לי לקרוא מחדש את הטקסט  עד כאן וכן, גם אני לפעמים מרגיש כאן ככה:

Reading Hacker News as a non-CS liberal arts graduate.

‎תתמודדו

 

html5 logoHtml5 - חידושים מהחזית

אנימציה עם css3 מול אנימציית jQuery - ניסוי השוואתי בבלוג המפתחים של אופרה, מה עובד יותר טוב? מה מהיר יותר? צורך פחות זכרון? העתיד מתברר מדבר css3, אבל יש כאן השוואות ממוקדות ומעניינות.

7 פיצ'רים של Html5 שאתם אולי לא מכירים. כן, אני מכיר את ההרגשה, אתם אומרים לעצמכם שכבר קראתם 22 רשימות כאלו ובכולן יש את אותן דברים שאתם, אפעס, כבר מכירים מזמן. אז כאן יש רשימה קצת אחרת, חלק טרוויאלי, אבל לי לפחות היו 4 דברים חדשים. וגם כתזכורת זה נחמד, ממוקד בעיקר בטפסים.

 

Behold: we give you the future.  Html.next , כי יש html, אחרי Html5. מה זאת אומרת אחרי Html5? מספרים לנו שHtml5 יעבור לסטטוס לאימוץ רק ב2021 או משהו כזה. אז זהו, שלא..

יושבי הראש של קבוצת העבודה לHtml5 התבקשו ע"י הW3c להוביל מהלך להגיע לתקן מוסכם  של Html5.0 תוך כדי 2014. ההצעה של קבוצת העבודה ליישום תוכנית 2014 כוללת בין השאר הפרדה של התקן לHtml5.0, מה שאפשר לסגור בזמן ו Html5.1 בלוח זמנים ארוך יותר, שאליו יועברו הנושאים שאי אפשר להגיע עליהם להסכמה בינתיים. ייתכן וHtml5.1 יכלול גם חלקים מוקדמים מתקני העתיד כמו Html.next .

חלק נוסף מתניב ההתקדמות המוצע הוא להפריד חלק מ10 הנושאים הפתוחים  לקבוצות עבודה ייעודיות, בעצם זה הרבה מאיך שהתקן התקדם בשנים האחרונות גם כך, עם הפרדה לקבוצות ייעודיות שנושא הגיע לבשלות. חייב לומר שזה תהליך מרתק, השילוב בין ניסיון להגיע להסכמה, בין כל המשתתפים בתהליך הדמוקרטי, בין מפתחים עצמאים, משתמשים, משפיעים וראשוני הרשת ונציגי חברות ענק. אולי אני אכתוב על זה פוסט רחב יותר מתי שהוא.

 

שבוע טוב ומוזמנים כמובן להגיב ולהעיר

תגובה