מצפון ומכונה, קוד פתוח, עוד קאמבק וקבצים מהחזית - רשימת קריאה ויומן שיטוט ברשת הפתוחה

Alonisser ,06/12/2012

רשימת קריאה

מצפון ומכונות: "את מתרווחת במכונית בשעה שהמחשב המתוחכם נוהג בה, רמזור ירוק והמכונית ממשיכה קדימה על הכשר, פתאום את מבחינה באוטובוס תלמידים תקוע מולך בנתיב, מנסה להחלץ מעצירה מפתיעה. האם לסטות הצידה ולסכן את חיי או לסוע קדימה ולסכן את התלמידים?" כך מתחיל מאמר מעניין בניו יורקר , גם בהיבט אותן מכוניות של גוגל וגם רובוטים צבאיים ועוד. uאם מכונות חייבות לפתח חוש מוסרי אז איך אפשר ללמד אותן מוסר? האם הפתרון הוא בדמות "3 חוקי הרובוטיקה" של אסימוב קשישא (וגם חוק 0 שהצטרף מאוחר יותר שאמור להתמודד בדיוק עם הסיטואציה המתוארת בבפתיחה)? אלגוריממיקה מתוחכמת? או מערכת רגשות? אז כמה שהתמה הזו כבר נטחנה, בסרטי המד"ב כמו שליחות קטלנית (1 => 4) או מטריקס (1=>3) אן בלייד ראנר ורבים וטובין אחרים אני חושב שאכן מדובר בשאלת חובה, בטח ככל שאנחנו מתקרבים לנקודת האלחזור של יכולות המכונה. בכלל, כפי שסוף המאמר מזכיר, גם הקוד המוסרי שלנו איננו מגובש עד תומו. אני אוסיף, אולי יש דברים שכמו עם הילדים שלנו, נצטרך ללמוד יחד.

קוד פתוח וגיטהאב : כתבה קצת מפתיעה שהכותרת שלה היא " גיטהאב צריכים להתייחס יותר ברצינות לקוד פתוח". יותר ברצינות? בשנים האחרונות התרגלנו להסתכל על גיטהאב כאילו היא הביטוי האולטימטיבי לתנועת הקוד הפתוח. מסתבר שלא כך היא. נכון, רובנו פותחים Repos ציבוריים בלי לחשוב פעמיים ו/או משמשים בקוד במאגרים של אחרים, Fork clone pull request הכל הולך. אבל מסתבר שמאחורי הקלעים יש המון אי בהירות, האם מותר לנו להשתמש בקוד שעשינו לו Fork? אם קיבלנו Pull request ששילבנו בקוד שלנו האם מותר לנו להשתמש בקוד שהגיע ממשתמש אחר? ולהציג? לשכפל? להדגים? מסתבר שתנאי השימוש של Github משאירים את זה פתוח.. ואם לא ציינתי בRepo או בקובץ רישיון ספציפי אזי חל אוטומטית (בארה"ב לפחות) ההנחה ש "כל הזכויות שמורות" מתכנתים צעירים היום (בדומה למתרחש בתחומים אחרים לגמרי) לא מודעים למאבקים הגדולים של עולם הקוד הפתוח, סטולמן לאו דווקא תלוי להם בפוסטר בחדר ושימוש בתוכנות FLOSS הוא לא עקרון אלא נוחיות. אבל המאבק ורישיונות הקוד הפתוח המתוחכמים יותר או פחות הם מענה לבעיה אמיתית ואי השימוש בהם הוא חרא שרק ממתין לפגיעה במאוורר מזדמן. יש גם הצעות לפתרון במאמר, אבל לפחות מבחינתי זה האיר לי פינה שהייתה חשוכה עד כה.

ברשת

IE10 בדרך, גם למשתמשי win7 . אמנם אני לא משתמש בIE ביום יום חוץ מאשר לתשלום חובות ודיווחי מדינה. אבל אמא שלי עדיין כן. אז משמח לראות שהם מתקדמים. ובכלל הומור עצמי מוצלח , נוסח הפרסומת למטה, הוא מתכון ארוך טווח להצלחה. אני בעד


וחוץ מזה אין ספק שעידן מלחמות הדפדפנים מקדם את הרשת באופן חסר תקדים . אז ניסיון הקאמבק של

הדפדפן שאתם אוהבים לשנוא הוא מבורך.

מפתחי רשת

pointer.js מבית בוריס סמאס מנסה לענות על בעיה אמיתית וקשה, העדרו של Api משותף לאירועי עכבר ומגע #one ring to rule them all? Liviz.js יודעת לצייר גרפים (במובן של מבנה הנתונים גרף) בצורת תרשימים שמשתנים אינטראקטיבית עם שינוי הקוד #ון.דר.גרף

ארגז כלים לNode: אתר חדש (ועוד לא לגמרי יציב) שמרכז חבילות Npm לפי נושאים. נראה מבולגן אבל עם פוטנציאל שימושי, בטח בגזרת "אני מחפש משהו בNode שעושה א זה" ורוצה לבחור את הכלי המתאים ולא את הראשון שהזדמן לי.

jasy היא כלי קוד פתוח חדש מבית Zynga (כן, המעצבנים מהמשחקי פייסבוק). מסתבר שיש להם עולם שלם של כלי קוד פתוח שהם משחררים (די נפוץ בחברות הטכנולוגיה הצעירות יותר) ואחד מהם הוא Jasy, אבל מה Jasy עושה בכלל? מדובר על כלי עזר למפתח Js , כולל ייצור "שלדים" של אפליקציות שונות וכו', נראה לי משהו שמתחרה אולי בYeoman (המזוהה עם מפתחים מגוגל בעיקר) אבל נראה מסקרן. הכלי עצמו מבוסס פייטון 3, אז אם זה הקטע שלכם..

פייטוניסטיה

ניהול שרתים בעולם הפייטון: שעוברים מניהול שרת אחד, לריבוי שרתים במקומות שונים, בטכנולוגיות שונות , לפעמים גם לניהול עשרות ומאות שרתים. אז ניהול פשוט בssh משורת הפקודה נהיה לא אפקטיבי והופך לצוואר בקבוק לגדילה ולטיפול בתקלות. אז מה עושים? אוטומציה של פעולות כאלו קיימת כבר מזמן בעולם התוכנה. כלים כמו Puppet וChef למשל, אבל למי שפייטון היא שפת הבית שלו הם דורשים להתאמץ ולהמתח לטכנולוגיות חדשות (שבאות בעיקר מruby וגם בDsl ספציפי).
כלי שקיים כבר הרבה זמן בעולם הפייטון הוא Fabric אבל הוא די בסיסי, עליו נבנה בשנתיים האחרונות רובד נוסף ומרגש בשם Cuisine (מבית מדרשו של סבסטיאן) שנותן יותר הפשטה וכלים שימושיים למטלות נפוצות. הנה מצגת של הכותב שמציגה את הכלים והApi לניהול שרתים עפ פייטון. ברקע יש גם את Salt המתפתחת שכוללת ממש חבילות מובנות ומוכנות למשימות ניהול שרת רבות אבל דורש גם קונפיגורציה בצד השרת ולא רק ssh מהקליינט.

Html5 וחידושים מהחזיתhtml5 logo

הקרב על הים היא סדרה של Jspro על פיתוח משחק אינטרנט בשם זה ובסיוע הApi של Html5. לא קראתי בעצמי אבל נראה לי מעניין.

5 מיתוסים על Html5 ** קריס היילמן (aka codepo) האוונגליסט מפתחים של מוזילה, קופץ לביצת ההתגוששות של Native vs web עם כמה טיעונים טובים.
File Api** פוסט מקיף יחסית בבלוג (בתוך Msdn) על הApi שמאפשר להעלות, לעבד ולהכין קבצים בדפדפן עצמו, בלי Ajax לצד השרת. מאמר מוצלח - הרבה לא הכרתי ותכלס אמנם הApi עוד מורכב יחסית וLow level וגם היישום עוד לא קיים בכל הדפדפנים, אבל מאוד מאוד מבטיח ומענייין. #קופץ לנסות

תגובה