שווה קריאה: מהר,מהר,מהר וטכנולוגיה פוליטית

Alonisser ,07/12/2011

שווה קריאה להשבוע:

  • גם ביצועים הם פיצ'ר - פוסט מצויין ומפורסם של ג'ף אטווד מ coding horror,  אחד המייסדים של stackoverflow. הפוסט מסביר, מבהיר ומזכיר לנו למה גם מהירות וביצועים גבוהים עם פיצ'ר חשו באתרי ווב מודרניים (בטח בגדולים שבהם). הוא מנסח משהו שכולנו מרגישים כמשתמשי אינטרנט אבל
  • כמפתחים נמצא לנו לפעמים בנקודה עיוורת. (כן, אני יודע שגם הביצועים של האתר הזה לא משהו עדיין, עובדים על זה)
  • והנה גם הכללים  של צוות הביצועים של yahoo (אל תרימו גבה - צוות הביצועים של יאהו הוא האוטוריטה בנושא) לשיפור מהירות אתרי אינטרנט ויש גם כלים לבדיקה ומאמרים נוספים שם בנושא.
  • עיצוב תגובתי -  המאמר של איתן מרקוט מ a list apart  (המומלץ!)  יצר באז חם בעיצוב רשת בשנים האחרונות ותגובות לוהטות לכאן ולכאן. מרקוט טוען שהגיע הזמן להתחיל להפרד בקונוונציות עיצוב הדפוס - "שיראה אותו דבר" לטובת עיצוב שמתאים את עצמו לצופה ולכלי הצפייה שלו - בעידן ריבוי הדפדפנים והמכשירים המחוברים לאינטרנט. מרקוט מזכיר לנו שכל מדיה חדשה מתחילה בלשחזר את המדיה שהיא צמחה ממנה (כמו הרדיו מהטלוויזיה) ולאט לאט משתחררת ממנה ומבטאת את הפוטנציאל הטמון בטכנולוגיה שלה. אז אם אתם מפתחי רשת, מעצבי אינטרנט או סתם מתעניינים בנושא זה אחד המאמרים שאתם חייבים לקרוא (ויש גם הרבה דוגמאות לטכניקות שעוזרות ליישם את זה - fluid grids, media query וכו')
  • וגם ספר, קצת ישן, של יובל דרור יו"ר הגלוב שקראתי לא מזמן - "על הפוליטיקה של הטכנולוגיה" כתוב היטב, זורם ולא ארכני אך גם לא פשטני. דרור סוקר את ההתפתחות הטכנולוגית ואת יחסי הגומלין הסבוכים שבין ההתפתחות הטכנולוגית לתהליכים חברתיים ופוליטיים, נודד בין הלודיטים, מנפצי המכונות, באנגליה של המהפכה התעשייתית להאקרים בקליפורניה ומציב בעיני שאלות מדוייקות על הכיוון שאליו אנחנו הולכים.  קריאת חובה לטכנולוגים שבינינו ומומלץ בכלל.מי שרוצה טעימה מהירה יכול גם בראיון איתו כאן.

תגובה