אינטרנט עברי ובר קיימא, פסימיזם טכנולוגי, אלף יוצא לאור ופענוח דיבור בדפדפן. רשימת קריאה ושיטוט ברשת הפתוחה

Alonisser ,24/01/2013

קודם כל התנצלות: הפוסט פורסם (פעמיים!) בטעות בשלבי העריכה שלו, לחצתי על כפתור לא נכון.. הייתי עייף ועוד תירוצים. התנצלותנו על ההספמה של המנויים שלנו.

רשימת קריאה

פסימיזם טכנולוגי? או שלא כתבה ארוכה באקונומיסט שמתחילה בפסימיזם הטכנולוגי המבוטא במשפט המפורסם של פיטר תיל "הבטיחו לנו מכוניות מעופפות וקיבלנו 140 תווים" והלאה. האמנם עידן המחשב עומד בהבטחות שלו לשינוי כלכלי או שלהפך, העדרה של מהפכה טכנולוגית מהותית בתחומים משפיעים יותר מדגים את השוליות של המהפכה הזו. הסוף יותר אופטימי, אבל אני ממש לא בטוח לגביו (אנגלית, אבל תשקיעו).

By h.koppdelaney

By h.koppdelaney

ברשת

אתרי אינטרנט ברי קיימא (ובעברית) חנן כהן, המפעיל בין השאר של לא רלוונטי, וובסטר והוובמסטר של מוזיאון המדע בירושלים כתב סדרה של פוסטים על אתרי בר קיימא. שילוב מעניין של רעיונות הקיימות לעולם האינטרנט ובניית האתרים. אני חושב שכל מי שהיה לקוח של אתר אינטרנט ו/או מפתח של אתר יודע כמה חלק מהלקחים האלו הם משמעותיים ולא טריוויאלים. כן, אני יודע שחלק מההמלצות פה לא תמיד עומדות. למשל ההמלצה על שימוש במערכות קוד פתוחות וקיימות נכונה למקרים מסויימים, בעיקרי לאתרי CMS אבל מתקשה לעמוד במבחן הקיסטום. לפעמים קשה יותר לקסטם מערכת קיימת מלכתוב פונקציונאליות בסיסית מאפס (ושימוש בוובפריימוורק מוכרת הוא סוג של פשרת ביניים עם נותן בסיס טוב של בסט פרקטיס, עדכוני אבטחה וכו'), בטח שמדובר על Api מורכב יחסית.
הבעיה ההמרכזית שלי עם הטקסט הוא ממליץ בעיקר על מערכות PHP שעצם הקיימות שלה כשפה היא לא ברורה, אבל תכלס, חצי מהאינטרנט עובד בPHP אז כנראה שזה לא כזה נורא.

פוסטים מקיפים, כולל דוגמאות וכו'

יש המלצות שהייתי מעדכן (כמו יכולת לשלוף את המידע בJson במקום בxml) אבל הרבה בסלע. ממליץ מאוד לקריאה.

אלף גופן רשת עברי (ודו לשוני) חדש ופתוח

מתפרנסים איך שירותי האינטרנט האהובים עלינו מתפרנסים בעצם? ואם בכלל? אתר חביב שמציג בדרך גרפית את התשובות השונות לשאלה.

מפתחי רשת

מה שלא סיפרו לכם על Z-index - מדריך מוצלח למיקום עם Z-index שמסתבר שיש בו קאצ' יותר מסובך ומוזר ממה שאנחנו חושבים.

פאנטום איטי - תוסף שמאפשר לבדוק ציוני Yslow לאתר דרך PhantomJs הפופלארי. בעצם כלי שמאפשר אוטומציה של בדיקות ביצועים בכלים של CI כמו ג'נקינס, TravicCi ואחרים.

Html5 וחידושים מהחזית html5 logo

10 משחקי הHtml5 המוצלחים של השנה רשימה של Net מגזין. בטח כבר נתקלתם בהם אם אתם בתחום, וכולם מדגימים כמה גישות לפיתוח משחקים מבוסס Html5. תכלס, זה מדגים את הבשלות של טכניקות פיתוח משחקים jJs/Html5 גם אם 2 מהדוגמאות הן בעצם פורטינג עם emscripten של משחקי שנכתבו במקור בc++, משהו שלא ממש תעשו ועל כן לא נורא מעניין (אותי).

וגם פרח פרוצדורלי דוגמא מופלאה לשילוב של קאנווס וטיפה מתמטיקה, וזה מעובד לספרייה שאפשר להשתמש בה (אם אתם יכולים לחשוב על Use case)

כרום 25 יתמוך בWebSpeech!, פענוח דיבור בדפדפן שלכם וגם דמו. הנה שתי מדריכים חביבים לApi הזה, ממש מה Cutting edge:

מדריך נחמד מבית Adobe וגם בHtml5Rocks נותנים בראש עם טוטוריאל מוצלח בנושא

האמת המרה על האלמנטים המבניים-סמנטיים של Html5. מאמר ביקורתי מאוד על ההכנסה של Nav,header,footer,article,aside ושות לHtml5. וטוען שזאת סטייה מההגדרה של Html, ולטעמו של הכותב סטייה בעייתית ולא מוצדקת. אם אתם בעניין של להכיר את הויכוח הזה יותר מקרוב.

תגובה