מדריך ההכרות העברי הראשון לסאבליים טקסט 2, עורך הטקסט מהירח.

Alonisser ,08/02/2013

Sublime Text 2 הוא עורך הטקסט החדש והלוהט, זה שכל המאגניבים עוברים להשתמש בו. עורך טקסט שיודע להפוך להיות גם IDE לעיתים, לעשות (חלק) מהקסמים של Vim ושיש לו אינספור הרחבות. הוא זוכה למאמרי הערצה, גם כאלו ממפתחים שאני מאוד מעריך ובכלל צובר קהל של גרופיז. תכלס, אחרי שעברתי אליו, קשה מאוד לחזור אחורה. השילוב בין המהירות הפסיכית, העצמה של הפקודות, התמיכה בכמות אדירה של שפות ואפשרויות, האסתטיקה ופשטות השימוש כובש.

Selection_0721

מתברר שאין מדריך הכרות בעברית לsublime Text 2 אז כתבנו עבורכם אחד.

זה לא חינם

הנה, אמרנו את זה, זה לא חינם, אבל תקופת הניסיון היא בלתי מוגבלת והוא גם מאוד לא יקר. לשיקולכם מתי לעשות את המעבר

עברית, לפני הכל עברית

כרגע לפחות אין לו תמיכה טובה בעברית, אפשר לכתוב בעברית אבל היא מוצגת הפוך, יש כמה ניסיונות להתמודד עם זה (כולל אחד של עבדכם הנאמן) אבל אני לא מכיר כרגע לפחות ניסיון מוצלח.

אז אחרי שאמרנו את הדברים הרעים הנה מבוא לאיך מוציאים ממנו את המירב:

הערה: כל קיצורי המקשים כאן הם לסביבת windows, אפשר לקסטם אותם לגמרי, אפשר גם לבדוק בתיעוד או במדריכים מה הקיצורים המתאימים למאק, לינוקס וכו'

להוריד את הdev

פשוט, ערוצי הdev מתקדמים עם גרסאות חדשות במהירות, מומלץ להתקין משם. יש גם גרסת Nightly לרשומים.

Two men on Northwest Airlines aircraft, one using typewriter, with female flight attendant in background

פקודות

צירוף המקשים שהכי נלחץ עליו בSublime Text 2 הוא Ctrl-shift-p שפותח סוג של ממשק פקודות. כתיבה בממשק פקודות תצמצם מייד את הרשימה המוצגת בהתאם לטקסט הנכתב. נראה בהמשך מה עושים עם זה. אבל רצוי וכדאי לשחק איתו. זה הGoto שלנו לכמעט כל משימה.

השלמת מילים

לSublime text 2 יכולת השלמת מילים מעולה, ברגע שמוצעת לנו מילה (מתוך הטקסט הקיים, מילון השפה, או כלי הcode intel אם הפעלתם כזה) אפשר להשלים עם Enter, אפשר גם להציג את ההשלמה האוטומטית עם ctrl-space. אפשר גם להגדיר את זה שיעבוד עם Tab.

מנהל החבילות

אחד הפיצ'רים המוצלחים של עורך הטקסט הזה הוא יכולות ההרחבה שלו (ניגע בזה עוד בהמשך), אפשר להתקין חבילות גם בלהעתיק את תיקיית החבילה לתוך תיקיית הpackages שלו אבל דרך טובה הרבה יותר היא להתקין את מנהל החבילות. תוסף קטן שמכניס פונקציונאליות מגה שימושית.

קודם כל פתחו את שורת הפקודה עם (על זה עוד בהמשך) עם ctrl-` (אותו מקש כמו ~ זה שמעל הtab) והדביקו שם את השורה הבאה ומייד אחריה לחצו Enter

import urllib2,os;pf='Package Control.sublime-package';ipp=sublime.installed_packages_path();os.makedirs(ipp) if not os.path.exists(ipp) else None;open(os.path.join(ipp,pf),'wb').write(urllib2.urlopen('http://sublime.wbond.net/'+pf.replace(' ','%20')).read())

אם אתם מכירים פייטון אתם מבינים מה קרה פה (וזה רמז מטרים, Sublime Text 2 מדבר פייטון מהבית) אבל זה לא חשוב בכלל שתבינו, תדביקו, תעשו Enter אחרי כמה שניות תמצאו שמנהל החבילות מותקן. אפשר ללחוץ Ctrl-shift-p ולהתחיל לכתוב Install, אם קופץ לכם Package manager אז התקנתם נכון. הסתבכתם? אפשר גם להתקין מהאתר

התקנו - מה עכשיו? תפתחו כאמור את הpackage manager (פשוט תלחצו enter אחרי ctrl-shift-p וכתיבת Install אבל יכולים גם לבחור עם החיצים) ואחרי כמה שניות יפתח מסך עם פירוט החבילות האפשריות להתקנה, מעכשיו זה מגרש המשחקים שלכם.

בחירה ועריכה מרובת טקסט

זה כנראה הקסם המרכזי של sublime Text. בחרו טקסט, לחצו alt-f3 ומייד יבחר כל הטקסט הזהה. רוצים לבחור רק חלק? אז תלחצו במקום ctrl-d והבחירה שלכם תורחב למיקום הבא של אותו טקסט. תתחילו לכתוב וכל הטקסט יערך יחד.
אם זה לא מספיק אתם יכולים פשוט ללחוץ עם Alt בכמה מקומות בטקסט ולהתחיל לכתוב, הסמן (cursor) יופיע בכל המקומות ויכתוב במקביל.

לחפש את הטקסט

תכלס, חצי מהזמן בעורך קוד אני מחפש קוד. נראה ש Sublime Text 2 נבנה ע"י מתכנתים מתוסכלים וכלל את כל השיטות שמישהו השתמש בהם למצוא טקסט בקוד. כולל:

חיפוש פונקציות/מתודות: ctrl-r או בממשק הפקודות להתחיל עם @

קפיצה לשורה: ctrl-g או בממשק הפקודות להתחיל עם : ואז מספר השורה.

Enter מכל חיפוש כזה פשוט מביא אותנו לבחירה

בחירת שורות שלמות: נעמוד בכל מקום בשורה ונלחץ ctrl-l ומייד תבחר השורה, אם רוצים אפשר עוד ctrl-L והשורה הבאה תבחר גם וכך הלאה. יש גם תעלולים דומים נוספים: Ctrl-d לבחירת כל המילה, ctrl-shift-m כל מה שבתוך הסוגריים המסולסלים ועוד. תוכלו לראות עוד בתפריט Selection.

יש גם את החיפושים הסטנדרטיים יותר: ctrl-f, שמאפשר לנו לדלג בין המקומות השונים שהטקסט מופיע אבל כולל העצבון של הצורך לצאת ממסך החיפוש עם esc או העכבר וכו'.
מעניין יותר הוא ctrl-i שמעביר אותנו בלייב תוך כדי הקלדת הטקסט למיקום הראשון של הטקסט שנבחר וEnter מאפשר פשוט להתחיל את העריכה על הבחירה. ctrl-i נוסף יעביר אותנו לבחירה הזהה הבאה וכך הלאה.
חיפוש/החלפה נעשה עם cotrol+shift+f

פאקינג קסם

מעבר לקבצים אחרים

כן, אפשר לעבור בין הטאבים הפתוחים עם ctrl-tab, אבל זה לא עוזר לנו עם קבצים שלא נפתחו, או שיש הרבה טאבים. אז הרבה יותר מגניב אם פשוט תלחצו Ctrl-p ותתחילו לכתוב את שם הקובץ, כל מה שבעץ תיקיות הרלוונטי יוצג ויבחר, כולל fuzzy logic וכל הגודיס האחרים של החיפוש בSublime. והופ אתם כבר בקובץ שחיפשתם.

כמה תוספים מומלצים

הנה רשימה של חלק מהפופולאריים יותר, כאמור: יש המון:

 • SideBarEnhancements הופך את סרגל הצד לחזק ושימושי יותר.
 • Prefixr תוסף שעובד מול שירות הprefixer של Nettuts ומוסיף את כל הקדימונים המעצבנים לכל הדפדפנים בcss.
 • emmet גרסה מתחדשת ל zen coding האהוב, עם קיצורי הטקסט הקטלניים.
 • Git שילוב של git בתוך העורך., יש גם תוספים יעודיים יותר לGithub.
 • Sublime linter כולל Linter בכמה שפות פופלאריות.
 • SubLimeCodeIntel תוסף שהופך את העורך לסוג של IDE עם השלמת קוד, הבנת מבנה הפרוייקט והמתודות השונות בו וכו'.

רוצים אופציות

כל קנפוג האופציות בSublime Text 2 מבוסס Json וניתנת לעריכה מתוך העורך תוך כדי עבודתו (שזה ממש ארספואטי) של(כמעט) כל דבר יש כמה רמות של קונפיגורציה.

את הקונפיגורציה עורכים בתפריט Preferences כמובן, אפשר לראות את בחירות ברירת המחדל בSettings - Default ואם אתם רוצים לשנות מומלץ לשנות בSettings - User(אבל אפשר גם בברירת המחדל) מה אפשר לשנות? המון דברים, תעברו דרך ברירת המחדל כדי להכיר. יש אפשרות גם לקסטום נוסף של אופציות רק למסך "ללא הסחות דעת" ולשפות ספציפיות.

בנפרד נוכל לקסטם גם את קיצורי המקשים, באותו תפריט Preferences יש key-binding default וUser בדומה לקודם.

קסטום מראה:

המראה מורכב מערכת הצבעים (להדגשת הטקסט) ומהtheme (לעורך עצמו), שניהם ניתנים לקיסטום מלא. בפוסט של Kennethreitz יש המלצת הגשה כולל פונט מתאים אבל כמובן אתם יכולים להוריד/לכתוב כל אחת אחרת בעצמכם.

בלי להפריע

כמו לעורכי טקסט וקוד מודרניים אחרים לSublime Text יש מצב "נטרול הפרעות" עם ctrl-f11, רוצים רק מסך מלא: f11.

לכתוב פלאגין.

ונניח שמצאתם פונקציונאליות שחסרה לכם, מה תעשו? אתם יכולים לכתוב לכם פלאגין בפייטון! הנה מדריך בסיסי בNettuts לכתיבת פלאגין לסאבליים

מה הלאה:

המדריך הזה לא מתיימר להיות מדריך מלא לSublime Text 2, בשביל יש תיעוד. יש עולם מלא וגדוש, עבודה עם פרוייקטים כמו בIDE גדולים ושמנים, שימוש במאקרו, מצב vintage שמתאים לvim, שימוש בPath של תוכניות בתוך תוכניות אחרות, כתיבה ושימוש בsnippets ובsidebar, מסך מפוצל ועוד ועוד.

ממליץ להמשיך למדריך רחב יותר שמורכב מקטעי וידאו קצרים בNettuts (חינם) ל improved work flow in sublime שכולל הרבה מהנושאים האלו.

אגב, בדרך יש גם את Sublime Text 3 שעכשיו בבטא. אז יש למה לחכות

מקווה שנהנתם ובהצלחה!

4 תגובות

 1. מאת איתן:

  כיף אדיר לראות גם את החברים בבית משתמשים בעורך האולטימטיבי, תודה על המדריך 4פי!

 2. […] גם תוספים שמנסים לתת יותר תחושה וקיצורי מקלדת של עורך הטקסט המהולל מהחלל. עוד לא התנסתי בעצמי, מעבר למראה המגניב שכבר סידרתי. […]

 3. מאת Yoav:

  התחלתי היום להשתמש בה, תוכנה מדהימה.
  ושאלה קטנה, אני יכול להשתמש בה ללא הגבלה בלי רישיון? זה מה שהבנתי מהכתבה ..

  • מאת Alonisser:

   אפשר בלי לרכוש, מדי פעם יקפיץ חלון שיציע לך לרכוש, אבל לא תחתך שום פונקציונאליות בשום שלב
   המחיר סביר אז אם אתה משתמש בזה כדי להתפרנס מקצועית שווה לשים כמה שקלים בשביל לחסוך את החלון ולהחזיר לחברה שעשו את זה

תגובה