ברשת הפתוחה: אלגוריתמים נגד בני אדם, קוד פתוח ומלחמות הדפדפנים וכמה ריטוני רשת וגם שובו של הקולקטיב

Alonisser ,11/04/2013

תזכורת: כל הפוסטים שלנו בGithub. מוזמנים.

רשימת קריאה בסימן אלגוריתמימ נגד בני אדם

אלגוריתמים יכולים להיות ממש רעים בשבילך בWired מזווית אחרת מזו של הסיכון המוסרי שאנחנו כותבים עליה לא מעט. מעניין בעיקר בגלל תקיפת תיזת הורדת החיכוך (reduce friction) ההו כה פופולארית בעמק הסיליקון ובשלוחותיו בעולם. מתי זה לא טוב להוריד חיכוך ומתי יהיו תוכנות ישדעו להזכיר אבל להשאיר לנו את הצומת והדילמה המוסרית.
ואם כבר אנחנו בזה:

איך הטכנולוגיה הופכת אותנו לסוציופתים ודופקת לנו את החוש האתי עוד כתבה בwired (גם באנגלית) על איך אותה גישה טכנולוגית של "הפחתת חיכוך" והעברת מטלות לטכנולוגיה דופקת את החושים האתיים והמוסריים שלנו. דיון מעניין שעובר דרך התפישות החדשות על חוסר נימוס, על למה זה חשוב שהילדים שלך יכתבו בכל זאת פתקי "תודה רבה" ולא ישלחו בתפוצתי עם הIPAD שלהם ומתפתח לשאלה כלפי פרדיגמת "היעילות" כבוחן יחידי. המאמר מעורר מחשבה ובמאמר מוסגר: אמנם פרדיגמת היעילות מזוהה אצלנו היום עם טכנולוגיה פורצת דרך אבל בעצם מדובר בקונספט קפיטליסטי. האם כל חברה טכנולוגית בהכרח צריכה להיות ממוקדת כל כך ב"יעילות" ו"הפחתת חיכוך" או שזה טבעה של חברה טכנולוגית שמאורגנת סביב קפיטליזם (ועוד ז'אנר רדיקלי במיוחד שלו) וחברות טכנולוגיות חלופיות נראות אחרת? שאלה שמטרידה אותנו כאן לא מעט.

good-bad-and-ugly

הקולקטיב חוזר!, אמנם כרגע ברשת החברתית הפחות חביבה עלי ולא כאתר לכל דבר אבל גם זו חידוש מרענן. התגעגענו לחבורת חלוצי הרשת הישראלית שלימדה אותנו על הסטנדרטים, הקימה את רשימות וערכה את קונספציה. מאלו שהנחילו לנו את האינטרנט הזה (שצעירים מתים עליו). גילוי נאות: הקולקטיב היה גם השראה לבלוג הזה. ואנחנו מאחלים הרבה בהצלחה עדכון: יש גם טוויטר ואפילו האתר הישן חזר לחיים

קוד פתוח - בסימן שובם של מלחמות הדפדפנים

15 שנה לMozilla מה שהוא אחד ממלכרי התוכנה החשובים בעולם (ברשימה עם ויקיפדיה ופלטפורמות הקוד פתוח הגדולות כמו Apache), שקמה על חורבות נטסקייפ והייתה לעוף החול. פוסט שסוקר את התפקיד החשוב (והקצת נשכח בשנים האחרונות) שMozilla מילאה במהפכת הקוד הפתוח והסטנדרטים בעולם הווב, עוד לפני היות Webkit. וגם היום בתפקיד האינובטיבי החשוב שיש לה בהתפתחות הרשת, שפות תכנות ופלטפורמות שונות #קוד פתוח שולטטטט!!!11

כרומיום עוזב את וובקיט חדשות מרעישות שמרעידות את עולם הרשת. כרומיום הוא דפדפן קוד פתוח (פיתוח גוגל) שמהווה את הבסיס לכרום הפופלארי. למה? שאלה טובה. עד לפני רגע ההגיון המקובל היה דווקא קונסילידציה לוובקיט, פרוייקט קוד פתוח שעליו מבוססים דפדפני Safari, Chrome ועכשיו גם Opera ולפני הכל הדפדפנים באנדרויד וIphone. לפני רגע החשש שהטריד רבים ברשת היה שהקונסילדציה לוובקיט הופך אותו לדה-פקטו סטנדרט וגורם למפתחים לוותר על prefix מתאימים ליצרני הדפדפדנים האחרים, ויתור שגומר את הדפדפנים האחרים ברשת. ועכשיו מסתבר שבכלל ההפך. אולי הרצון באמת לכתוב מחדש מנוע רנדור שמתאים לאינטרנט של היום ולא נולד לפני 11 שנים. ואולי, איש ציני ממני היה חושב שבגלל הקושי בתחרות הגוברת עם Apple להחזיק פלטפורמה טכנולוגית קריטית במשותף? עוד נגלה.

browser wars

יש גם את דף הפרוייקט עצמו שכולל גם התייחסות מפתיעה לסוגיית הPrefix שמטרידה רבים (לא יהיו Prefix, לפחות בינתיים) . ויש גם גרסה "מתורגמת לאנגלית" ופחות אוהדת

מפתחי רשת - בסימן ריטונים.

ריטונים: מילה בעברית שטבעתי לRants. כי רטינה היא מסך של Apple.

זה כנראה הcaptcha הכי גרוע בעולם, מה שלא היית מצפה בחברה גדולה כמו דן אנד ברדרסטריט. למי שפיספס. הקפצ'ה אמור לאפשר לבני אדם לקרוא טקסט שמכונות לא יכולות לקרוא. פה קרה משהו אחר.. הפוך גוטה, הפוך.

Es6 הופכת להיות javascript 2 או בלשון אחרת: עצרו! אתם שוברים את השפה. ריטון מוצלח על התהליך של Es6, שאמור להניב את הגרסה הבאה של Js ולפחות לשיטת הכותב, מה שהוא מניב הוא שינוי רדיקלי של השפה. שפה חדשה ודומה בעצם. אז נכון, יש בעיות מובנות לJs. והשדה מלא בניסיונות התמודדות איתם: TypeScript ממיקרוסופט, Dart מגוגל, Coffeescript הפופלארית ועוד, שחלקם גם מתיימרים לדבר בשפה שתתאים לes6. אבל עצם כולן ברורות ההבחנה בין השפה כפי שהיא, לבין המטאשפה, שבה כותבים ומקמפלים לjs. מה יקרה ליום שJs עצמה תוסיף את רמת המורכבות המתוארת כאן (וכן, אני יודע שהוא מפריז ושברוב המקרים זה לא יהיה חובה וכו')? לעתיד פתרונים.

עדכון: בהמשך לריטון הקודם, תגובה קשוחה מריק וולדרון.

ג'אווסקריפט היא פרל החדשה עוד ריטון (תודו שזה תופש) על Javascript, למה היא מוגבלת בתור שפה, למה יחליפו אותה שפות אחרות ולמה לדעתו זו לא תהיה אחת המתקמפלות לJs. המממ, אני ממש לא חושב שאני מסכים לזה.

פייטוניסטיה

Django אפקטיבית כן, אתם יכולים להבין מכמות האזכורים של Django פה שאני בודק את הנושא.

Html5 - מcutting edge. html5 logo

קצת polyfills (תחליפים) לגודיס של css3:

**פוליפיל לפילטרים עם כל האפקטים א-לה אינסטגרם רק בcss טהור. פוליפיל שמאפשר את זה גם בדפדפנים, פחות מתקדמים

אזורי css פוליפיל ישירות מבית Adobe לתקן הזה, שיבוא יום ויחליף כנראה (חלקית) את הfloat כדרך מוזרה לעיצוב דף.

וגם Web workers? זוכרים את הפרוססים הקטנים החמודים שיודעים לעשות דברים בThread אחר ולהחזיר לכם מידע?
אז יש הכרות לאיך עובדים עם Web worker.

ואם כבר אנחנו בזה: Local.js מספקת עוד רובד של אבסרקטציה מעל Web workers, עם משהו שממש מזכיר Http

וגם דמו לוהט בניסויים של כרום, מהחזית של WebRTC יחד עם עיבוד תמונה - Gestures!

תגובה