ברשת הפתוחה: רשימת קריאה, ברשת ומקבץ למפתחים, מעצבים וחובבי הרשת הפתוחה

Alonisser ,30/05/2013

הבית, מסכי פתיחה מזויינים של אפליקציות מזויינות, סוכריות, פונקציות, מתמחה, משחקים, מקור משותף ועוד

רשימת קריאה

הבית, מחוץ לבית פוסט יפה מאוד של כתב הטכנולוגיה ניקולאס קאר. על פייסבוק ופייסבוק Home, על הפרסומות של פייסבוק ומה הן מלמדות אותנו. קודם כל על עצמנו. קאר מתאר יפה (ממש יפה) את שני הקטבים: הבית ושם, רחוק מהבית ואת מה שביניהם. אופני תקשורת מודרניים תמיד טשטשו את המרחק הזה, אבל הקיום של המתח הזה הוא חלק מחווית החיים שלנו. האם פייסבוק Home מוכרים לנו את ביטולו? ואם כן מה המשמעות של זה?

home_sweet_home

ברשת

אנחנו לא רוצים את האפליקציה המזויינת שלכם!| טאמבלר חביב וזועם

סוכריות זה Quest, אשכרה קווסט, מבוסס ascii art ועלילה מוזרה ומינימלית. באסקי ארט! זה ממכר באופן מפתיע, מתפתח בצורה מוזרה ולא צפויה (תעשו דברים ותמתינו, כל מיני דברים לא צפויים יתאפשרו בשלב מסויים) וממוקד מאוד בסוכריות (אבל גם יש צפרדע חכם ועוד).

מפתחי רשת ובכלל:

Breakouts: פרוייקט שמאפשר לנו להשוות מנועי משחק בJs על בסיס יישום של אותו המשחק במנועים השונים. פרוייקט דומה לTODOMVC המפורסם של עדי אוסמני.,

TheIntern מנוע בדיקות חדש לפרונטאנד שsitepen פיתחו. אמור לשלב בין היתרונות של ריצה בדפדפן ובסביבת Node כמו גם ניהול דפדפן עם סלניום וכדומה. עוד לא התנסתי אבל נראה מבטיח מאוד. מעניין להשוות למריץ הבדיקות (testrunner) החדש מבית גוגל: Testacular אם כי ממה שאני קורה, לא מדובר בדיוק באותו Usecase.

JS פונקציונאלי עם Underscore contrib בטח נתקלתם בUnderscore, ספריית הכלים השימושית לjs (כלים שמתאימים לסגנון תכנות פונקציונאלי) מג'רמי אשקנז, הבחור שגם הביא לנו את Backbone, coffeescript ועוד. אז underscore contrib היא ספרייתGithub עם דוגמאות לשימוש בUnderscore למשימות שונות (ע"י הרחבתה) בסגנון תכנות פונקציונאלי. הפוסט מסביר יותר ומלמד.

Boris כלי שורת פקודה אינטראקטיבית (REPL), שמש עובד, לPHP. מדובר בכלי שממש חסר בשפה דינאמית (טוב, נו זה לא הדבר היחידי שחסר בphp). היכולת לREPL שאפשר להריץ בו קטע קוד ולראות מה קורה. בפרט חסר כלי שלא קורס שיש fatal error או exceptions (כמו שPhp נוהגת לעשות משום מה) אלא ממש מראה את השגיאה. נכון, אני לא מאוהדי השפה, אבל דווקא בגלל זה שאני צריך לעשות משהו קטן בphp ולהזכר איך הקונוונציות של השפה עובדות זה מועיל.

boris karlof

Mocky כלי לMocking של תגובות http מקוסטמות, לבדיקת REST api

Polymer בפרה אלפה. ספריית web components חדשה של גוגל. שמשתמשת בכל הטכנולוגיות החדשניות (או בפוליפילים שלהן) כמו Shadowdom, Html imports ועוד, שכבר כתבנו עליהן בעבר. מאוד מאוד מוקדם אבל שווה לנסות ולהכיר. ככל שהטכנולוגיות האלו יוטמעו בדפדפנים יהיה מעבר חלק (seemless) משימוש בpolyfill לטכנולוגיה המובנית של הדפדפן #מרגש

ודיווח בעברית מכנס Front Ends 2013 בעברית (גם אם קצת עילגת) מתמצת מגמות שאנחנו כותבים עליהם הרבה פה.

Gitpad למשתמשי Git בחלונות יש לפעמים חוויה בעייתית. שGit מקפיץ עורך, למשל בRebase אינטראקטיבי או שחסרה לנו הודעת commit, עולה Vi, עורך טקסט מעולה, אבל שהוא זר ומוזר ללא מעט מאיתנו שלא עברו את החניכה האפלה של חובבי vim (או EMACS המתחרה שמתכנתים "אמיתיים" משתמשים בהם הרבה) עם מצב פקודות ומצב עריכה ושאר מרעין בישין אז Gitpad מגיע לעזרה. כלי פשוט להורדה והתקנה (דבל קליק וכאלו) שמחליף את עורך הטקסט המיסתורי בNotepad, או כל עורך טקסט ברירת מחדל לקבצי txt שיש לכם על המחשב. #אנחת.רווחה

אנליטקס מצד השרת גוגל אנליטקס הוא כלי אנליטקס פשוט להטמעה ועם יכולות מרשימות שאנחנו אוהבים. אבל לפעמים חסרה היכולת לקרוא לו דווקא מצד השרת. אז מסתבר שיש כזו. הנה פוסט מסביר נחמד שנותן

Html5 -חידושים מהחזיתhtml5 logo

CORS - לפתוח את הדלתות של הרשת. בראשית היו הדפדפנים, ובראשית הדפדפנים הוטמע לתוכם באיסור חמור האיסור להוריד תוכן מדומיין אחר. ויעצבו בוני רשת ומתכנתים על ליבם, כי היו צריכים להשתמש בכל מיני טכנולוגיות עוקפות ובעייתיות, כמו JSONP, או לבצע קריאות בצד השרת וישמעו מתקנני המרשתת את שוועתם ויזרקו להם עצם: את התקן CORS.

אז מה זה CORS? מדובר על אפשור גישה מצד המשתמש (מהקליינט) למידע ממקור מידע אחר ברשת. נניח למשל שאני רוצה באתר אינטרנט שלי לפנות למידע מAPI מאתר אחר ישירות מהjs בדפדפן שלי, ולקבל למשל json (או כל מידע אחר שהאתר רוצה להעביר), בלי שאני צריך לנסות לארוז את זה כJSONP (עם הבעיות שלו) או לבצע את הקריאה מצד השרת ואז להחזיר (שזה טוב לפעמים אבל לא מתאים לכל דבר). ברור שלא כל אתר יתמוך בזה (גם בגלל הקושי הטכנולוגי וגם זה לא מתאים לכל דבר) והתקן גם מאפשר לאתר להגדיר לאיזה דומיינים חיצוניים הוא מתיר ולאיזה לא. אז איך מתחילים?:

  • מעבר לקישורים הקודמים (לתקן ולMDN) הנה מדריך בHtml5 Rocks.

  • הנה אתרון מוקדש לנושא בשם Enable CORS שיש בו גם אפשרות לבדוק מה עובד ואיפה בצד הקליינט והשרת., כולל גם הסברים למה צריך לעשות בצד השרת.

שימו לב שיש כאן קאצ'. לא רק הדפדפן צריך לתמוך בזה אלא גם השרת! להחזיר את הHeaders הנכונים וכו'. מדובר על שינוי או ברמת שרת הווב (Apache, nginx, cherokee וכו') שיכול לתת מענה למקרים פשוטים או ברמת האפליקציה שבצד השרת. זה מן הסתם יגרום לזה שרק אתרים עם תחזוקה פעילה וUse case ברור ישדרגו את עצמם לתמיכה בזה, אבל אני מניח שככל שהזמן יעבור זה יתמך גם בגרסאות הבסיסיות של חבילות הפיתוח ושל שרתי הווב. ובינתיים בעיקר באתרי תוכן גדולים שמספקים API לאפליקציות (כמו פייסבוק, טוויטר , גוגל וכו')

עד כאן להפעם. נשתמע

תגובה