תוכנה חופשית ותת המעמד הלא אקזוטי, מצב הרשת, React וגם יוניקוד! יומן ברשת הפתוחה

Alonisser ,30/06/2013

רשימת קריאה

AEmoji_E010פוסט קוד פתוח - דור הGITHUB אומר לא לתנועת התוכנה החופשית (טוב לא בדיוק). הזיהוי הוא לא חדש מדי, הדור החדש של מפתחים מורגלים מאוד בכלים של קוד פתוח אבל לא כל כך מדברים את השפה של התוכנה החופשית. הם מעדיפים רישיונות פתוחים יותר ו/או מתעלמים משאלת הרישיון בכלל. לאן זה מוביל? לא בטוח שלטכנו - אוטופיה של כותבי הקוד.תת המעמד ה"לא אקזוטי" מאמר מרתק (אנגלית) על הנקודה העיוורת של מעמד העל הטכנולוגי האמריקאי. על תרבות שבה המוני צעירים מוכשרים, שקיבלו את החינוך הכי טוב (לפחות בבתי הספר הכי טובים שכסף יכול לקנות) הולכים להקים עוד ועוד סטארט אפים שמתעסקים רובם ככולם בהיבטים מינוריים מאוד של מציאות החיים המודרנית , ב"בעיות עולם ראשון". בדייטים מדוייקים יותר, בהמלצות על מסעדות/סרטים/בגדים/צעצועים, באפליקציות משחקים, במתיחת גבולות החברות בפייסבוק ובהזמנות מונית מדוייקות ומהירות. גרוע מזה, המון מהסטארטאפים האלו, הם "גם אני", ושונים מחבריהם בקטגוריה בפרט שולי יחסית שניתן (בתרבות פטנטים שפוייה יותר) להטמיע במהירות. המאמר מקביל את הנהירה הנוכחית של בוגרי מעמד העל, מאוניברסטיאות העילית לעולם התוכנה לנהירה הקודמת שלהם לוול סטריט. בשתי המקרים לא מדובר בתרבות פרודקטיבית באמת, אבל בעולם התוכנה יש אופציה להיות באמת פרודקטיבי, רק צריך לבחור להתעסק עם הקהל הנכון ועם הבעיות הגדולות באמת. המאמר מציע לצעירים האלו להתמקד בבעיות אמיתיות וגדולות באמת. בעיות שמפוספסות כשמסתכלים רק על מעמד העל הצעיר והטכנולוגי או על "תת המעמד האקזוטי" - העניים מאוד בעולם השלישי הוא מציע למשל לנסות לפתור בעיות שרלוונטיות למעמד הביניים (שאותו הוא מכנה "תת המעמד הלא אקזוטי", המעמד שכולל את רוב האמריקאים (ותכלס, את רוב הישראלים). האמהות החד הוריות, הוטרנים שחוזרים משדה הקרב בעיראק ואפגיניסטן, אנשי הפריפריה החקלאית והדרום, המעמד שאין לו עתיד ובטחון תעסוקתי. מעבר לזה שיש כסף שמסתתר בללכת מעבר למרחב המוכר של הדומים לך, זה באמת חשוב.

אילוסטרציה: "לא" תת המעמד הלא אקזוטי.

אילוסטרציה: "לא" תת המעמד הלא אקזוטי.

נכון, יש לי בעיה עם הנטאי הליברטריאני של המאמר, גם באנטי ממשלה וגם בטכנו - אוטופיזם. אבל אני חושב שהוא מוסיף תובנה חשובה.

ברשת

מצב הרשת האנליסטית הטכנו אופטימית, מרי מיקר מפרסמת מדי שנה (תחת הון הסיכון קליינר פרקינס שבה היא עובדת) את מצגת מצב האינטרנט. שמתיימרת להיות הדוח הדפנטיבי והמסכם על מצב הרשת לעת הזו. מלא תובנות מענינות:

KPCB Internet Trends 2013 from Kleiner Perkins Caufield & Byers

והאטלנטיק גם גם מסכמים עם 11 שקופיות מעניינות במיוחד לשיטתם.

(אם אתם לא רואים תרפרשו, הembed של slideshare בוורדפרס גרוע במיוחד)

למפתחים

pile of pooיוניקוד! או הדרך מAscii לאייקונים של קקי פוסט/הרצאה עם שקופיות. שעושות את המסלול המרתק מהמצאת הascii והבעיות שהיוניקוד ניסה לפתור ועד חמש ויכוחי יוניקוד גדולים כולל אימוטיקונים, דגלים וכן, ערימת קקי ומלון האהבה (את הפוסט היום מלווים אימאג'ים מהגדרות היוניקוד החדשות)

תעודת שליש הכניסו את הgithub יוזר שלכם וקבלו תעודת שליש. בייסקלי, זה עושה ניתוח לא רע של השימוש Github שלכם, כולל מאגרים, רפרנסים למאגרים אחרים, סוגי פעילות, שעות פעילות וכולי. גם נחמד לקרוא על עצמך (או על אחרים), אם כי מוטה מאוד לחיזוקים חיוביים. לא ראיתי משפטים בסגנון: "הקוד שלך לא קריא וחוזר על עצמו, אף אחד לא עושה לך פורק או מתעניין שמה שאתה כותב, מה בעצם אתה עושה פה" אבל אולי זה לטובה.

AEmoji_E356ספינת קוד עוד שירות שמצטרף לרשימת כלי האינטגרציה המתמדת (Continuous_integration) וההרצה המתמדת (Continuous deployment) כשירות. מה שקוראים כאן: "מבוססי מחשוב ענן". מובנה עם Github, heroku אבל עם עוד ערימה של שירותים נוספים. בתשלום, אבל רובד בסיסי חינמי.

React.js מבית פייסבוק עוד שחרור קוד פתוח של פייסבוק (אחרי Hiphop לקמפול מPhP לc++, טורנדו, שרת הפייטון המתחרה בnode.js שנולד שם, thrift ועוד). הפעם של ספריית קליינט סייד מבוססת קומפוננטות, כמו שאופנתי עכשיו. האמת, יש מצב שזה לא לגמרי חדש (כי כבר בגרסה 0.3) אבל אני חושב ש נתקלתי בזה רק עכשיו. מחד מעניין, גם בעצם גישת הקומפוננטות וגם בשימוש ב JSX, פורמט שהם המציאו ואמור להיות "xml לרשת", שמתקמפל לאובייקטים ומתודות של Js.

AEmoji_E1DDאבל אני לא בטוח שאני רץ לזה .. נראה לי שפייסבוק התרחקו מדי מטכנולוגיות הרשת הסטנדרטית של עולם הHTML והJS בניסיון לעשות את הרשת xmlית יותר, ניסיון שכמו שחלקנו עוד זוכרים כשל לגמרי עם XHTML 2.0. ובכלל: כמו שמראה ולאד יאזבין בפוסט ההשוואה שכתב בין Angular.js לReact.js. אפילו את הדוגמה מהמדריך של React אפשר לכתוב בהרבה פחות שורות והרבה יותר ברור עם Angular.
כך שלא נראה, לפחות בעיני, שיש בReact את מה שצריך: ערך מוסף ייחודי, כזה שנדרש בכדי לתפוש מקום רציני בשוק הצפוף גם ככה של js framework וfull frontal frameworks שכבר קיים היום. אולי למי שממש מרגיש יותר נוח עם XML (כמובן, אין איך להרגיש נוח עם XML, זה שווה ערך לחיתול מבוגרים).

Dimple.js מנסה להציע Api פשוט יותר לאובייקטים של ספריית הגרפים והויזואליזציה הלוהטת D3.

עד כאן, נשתמע

תגובה