האינטרנט נגד אפלייה (מסוג מסויים), ברצינות, יומהולדת שמח Ascii וסודות מחדש המיטות של הדפדפנים - שיטוט ברשת הפתוחה

Alonisser ,18/07/2013

רשימת קריאה

האינטרנט בשירות הקידמה החברתית אוקי, זה טקקראנצ' שהם תמיד "האינטרנט, האינטרנט, האינטרנט" אבל דווקא כתוב היטב ומבוסס עובדות, גרפים והשוואות. ממוקד בעיקר באיך הרשת והאופן שהיא עובדת סייע לשרת את המאבק בחקיקה האנטי גאה של DOMA ותיקון 8. ויש גם "ביצת הפתעה" של גוגל לרגל הפסיקה (אנגלית). all for freedom

כדאי שתשחקו עוד קצת במחשב עברית, בעיתון הרשת המרענן (והמעוצב להפליא) אלכסון על איך משחקי מחשב עושים לנו (ולמוח שלנו) טוב. לפחות בפוטנציאל

עם מות

אף פעם לא שמעתי, עד השבוע שחלף, על דאג אנגלברט. אבל עכשיו שהוא מת, השם שלו מופיע בכל מקום, רק גוגל דודל חסר ואני מניח שכזה יופיע בשנים הקרובות ביום השנה/יומההולדת. החגיגה סביבו היא כי ב1968 הוא (יחד עם עוד 17 חוקרים) הציגו לכ 1000 חוקרים ואנשי מחשב דמו פועל לעתיד המחשוב כפי שהם ראו. הדמו הזה, שזכה מאוחר יותר לכינוי "אם כל הדמואים" (ואפשר לראות קטעים ממנו כאן) הפך את אנגלברט לאחד הדמויות המשפיעות כנראה בהיסטוריה המוקדמת של עולם המחשבים המודרני. מה היה בו: מחשבים שמחוברים ברשת (שתהפוך להיות ארפא נט - האמא של האינטרנט) ושולחים זה לזה הודעות עיבוד תמלילים ממוחשב וגם משותף. פרוטוטיפ של העכבר, מסך משותף, שיחת וידאו ועוד. כמובן שלא הכל טוב, בעשרות השנים האחרונות לחייו הוא לא הצליח לקבל מימון למחקר שלו (עוד "הצלחה" של עולם המחקר מונע התעשייה הפרטית). ההצלחה הגדולה של המחשב האישי (שהשתמש בעכבר ובקונספט התוכנות שהוא הציג) דחקה הצידה הרבה ממה שנלמד בעידן המחשוב המרכזי. גם האידיאולוגיה מאחורי המחשוב האישי - הPc, ליברטיאנית וללא "סוציאליזם" של חלוקת מחשבי מחשוב משותפים (נוסח מה שהיה במחשוב המיינפריים באוניברסיטאות של אז) התאימה לעידן רייגן וחיסול מדינת הרווחה כמו גם לתפישה העצמית "היזמית" של עמק הסיליקון. רק בעשור האחרון אנחנו חוזרים לעידן המחשוב המשותף, מה שהיום נקרא "הענן" ובעצם הוא חוות שרתים משותפות שהרבה ממחשבי המחשוב שלנו רצים עליהם. המחשב האישי/הטבלט/הסמרטפון הם כולם תחנות עבודה של מערכות שרתים כאלו. רק שהמחשוב המשותף הזה הוא היום בשליטת חברות פרטיות: המידע שלנו שייך לגוגל, השירותים רצים על שרתים של אמזון, מערכת הפעלה סגורה מניעה את מנוע הרווחים המונופלי של Apple , ענקית האלקטרוניקה של דורנו. המחשוב המשותף חזר אבל הוא בשליטה פרטית. פרטית ושל מישהו אחר (אם שם המשפחה שלכם הוא בזוס אני מתנצל מראש).דיסטופיה ממוחשבת של השוק הפרטי עם פיקוח של האח הגדול בדמות Prism. האם אפשר לחזור לחלום של מחשוב משותף שלא מתבסס על השוק הפרטי? החלום שהניע את תחילת המחקר האקדמי בתחום ואת תנועת התוכנה החופשית. לעתיד פתרונים.

קוד פתוח

רולטת קוד פתוח כשמה כן היא, רולטה ששולפת Pull requests מפרוייקטים ומעיפה אותם על מפתחים מתנדבים לreview, בדיקה ושיפור.

מפתחים

איך להשאר מעודכן בטכנולוגיית רשת מודרנית. אתר/רשימה עם הפניה למקורות, אנשים, אתרים וכו'

ברצינות פרוייקט JS ממש מרשים שמאפשר להוסיף אפקטים לוידאו מנגן, תוך כדי הצגתו והכל בדפדפן ובטכנולוגיות רשת מודרניות ופתוחות.

Ascii standard code

יומהולדת שמח ASCII אמנם קצת באיחור אבל ב17.6 ציינו יומהולדת 50 לASCII, הייצוג ההממוחשב הראשון של טקסט. שעדיין הרבה מאוד מהטקסט הממוחשב מיוצג בו. די מדהים שייצוג בינארי שנולד לסייע למדפסות הטלגרף הפך להיות הבסיס וכן, ייצוג מוגבל מאוד שהכיר רק אנגלית והניסיונות להפוך אותו למשהו בינלאומי באמת מכאיבים לנו עד עצם היום הזה (כמו שכתבנו בפוסט הקודם על יוניקוד).

Sublime Text 3! שוחרר! הנה שחרור שחיכינו לו כבר ה ר ב ה מאוד זמן. מעבד הטקסט מהעתיד מקבל יכולות חדשות ומהירות עוד יותר מרושעת. #מעולה

סודות מחדר המיטות של הדפדפנים ומהו חדר המיטות של הדפדפן אם לא כלי המפתחים שלהם? דפדפנים עברו דרך ארוכה מאז הימים שהם הסתירו הכל מאחורי הקלעים והיינו צריכים IDE בשביל לפתח לדפדפן. וגם מאז ש Firebug היה תוסף הכרחי למפתח רשת. האתר בקישור מנסה לעזור לנו לגלות עוד יכולות של כלי המפתחים האלו בדפדפנים השונים.

עם קורטוב מלח - כבר כתבנו בעבר על Salt מערכת לניהול קונפיגורציה לשרתים (והכוונה ל"הרבה" שרתים) כתחליף חדש ופייטוני לPuppet וChef שהן הסטנדרט נכון להיום בתעשייה. בקישור פוסט מוצלח שמסביר איך מתחילים.

טבלאות פיבוט טבלאות Pivot הן אחד מהפיצ'רים רבי העצמה והמוצלחים באקסל, כלי עבודה שאני משתמש בו כל יום לחיתוך ועיבוד אינטראקטיבי של סדרות נתונים. Pivottable.js מביאה את זה לדפדפן, בJS.

מספיק כבר עם הJS הזה ריטון במצגת של ניקולאס זאקאס, מה שקוראים js גורו, שמזכיר לנו את העוולות הנוראיות שאנחנו עושים שאנחנו מעבירים את הכל לJS ולקליינט סייד.

Html5 חידושים מהחזית (והפעם: קצת מסביב) html5 logo

קומוניסטים דואגים לעובדים. וקומוניסטה היא ספריה שמקלה על ההתעסקות עם העובדים בjs. הלא הם ה Web workers. הספריה מספקת Api ידידותי מאוד ומבוסס Promises.

שימוש בLocalstorage יחד עם הMV* פריימוורק באפליקציות ווב. Localstorage הוא מהחידושים המועילים של Html5 (אם כי לא בטוח שטכנית הוא חלק מהSpec הזה) תחליף נקי ומודרני לשימוש בעוגיות ושאר מרעין בישין לשמור מידע בצד הclient. פוסט של אלכס יאנג מDailyJS על איך לשלב שימוש בLocalstorage בJs framework הדומיננטיות היום: Backbone וAngular.js (אין התייחסות לember בפוסט) ואולי לעוד כמה.

Cubeslam דמו מגניב של גוגל לwebrtc ועוד טכנולוגיות רשת מתקדמות. תהיו חנונים ותלחצו על כפתור הTechnology, יש פרס בסוף.

תגובה