סיבוב נוסף במלחמות הרשת הפתוחה וגם על הרשת ברת ההרחבה ועוד גודיס מהאינטרנט

Alonisser ,24/09/2013

והפעם בסימן: הרשת הפתוחה

פיירפוקס OS עוד סיבוב של מוזילה במאבק על הרשת הפתוחה:

לכמה שנים היה נדמה שהפלטפורמה הפתוחה ניצחה. מיקרוסופט הפסידה (אמנם לא לגמרי אבל בדרך) את ההזדמנות להיות הAPI של עולם התוכנה ואת המקום הזה - שמחבר בין משתמשי הקצה למחשב, תפש הדפדפן, שער המבוא לרשת הפתוחה, עידן הPAX MicroSoft הלך והסתיים, עידן המרשתת עלה.

לכמה שנים היה נראה שהסיפור הזה מוכרע. ואז הגיע סטיב ג'ובס.

steve jobs

fast forward ל 2013: פלטפורמות סגורות, שחברות מסחריות שולטות בהם הפכו לנתיב החיבור המרכזי בין משתמשי הקצה לעולם המחשב. קרנו של הגן הסגור עלתה, זו של הפתוח יורדת. המרשתת עדיין משמשת כפלטפורמת הפצה מרכזית (בעיקר הפרוטוקולים שתחתיה: tcp/ip וHttp) אבל עם שומרי חומות, מתווכים ופחות ופחות גישה וגלישה ישירה של המשתמשים, כזו שאיננה באמצעות אפליקציות.

במוזילה, מסתבר, לא רוצים ולא יודעים להפסיד בכבוד (וטוב שכך!) והם מנסים לצאת לעוד סיבוב על עתידה של הרשת הפתוחה, הפעם מצטרפת לדפדפן פיירפוקס המעולה: מערכת ההפעלה מבית מוזילה. כזו שמבוססת על המרשתת, והקונוונציות של הרשת הפתוחה שנבנו בעשור האחרון אבל ארוזה כמערכת הפעלה (זולה!) לטלפון חכם. אני בטוח, שכולנו נצא נשכרים מההתמודדות הזו. ויש גם מצגת

firefox vs apple

ואם כבר הזכרנו את הסיבוב ההוא, שבו מוזילה יצאה נגד המונופול של IE6 והובילה את הרשת (נכון, לפעמים גם נגררה אחרי כרום) לעולם הדפדפנים המודרני של היום, מתברר ש IE11, אולי הדפדפן התואם סטנדרטים ביותר שיצא מבית מיקרוסופט ומתחרה ראוי בשכונה של הדפדפנים המודרניים, שינה את הUser agent שלו. מה הביג דיל? שהוא שינה את זה כך שיזדהה כדפדפן של מוזילה (Like Gecko) והסיר הרבה מהסימנים המזהים של דפדפני מיקרוסופט, על מנת למנוע שימוש בקוד ייעודי (ובעייתי) לIE. בעיני יש ברגע הזה משהו סימלי, בנצחון הקטן והגיקי הזה. ניקולאס זאקאס כתב על זה וגם על עוד פיצ'רים שהשתנו בדפדפן החדש של מיקרוסופט.

מפתחים את הרשת הפתוחה וברת ההרחבה:

Hitch הוא מנוע js שמאפשר לכתוב בקלות פוליפיל (תחליפים) לסלקטורים חדשים וחדישים ואפילו עתידניים ולא קיימים של css. קשה להבין מה זה מההסבר הזה וגם למה זה טוב, אבל אם תכנו לקישור זה יהיה ברור יותר.
כדאי גם לעיין במאמר קצת יותר רחב על מה כזה מהפכני בזה ולמה זה הולך לשנות את הרשת. יש להם גם בלוג וכאלו, כראוי לפרוייקט קוד פתוח עם פוטנציאל לגדולות.

מניפסט הרשת ברת ההרחבה בעצם Hitch מהשורות הקודמות מבוסס על רעיון רחב יותר שמובילה חבורה של מפתחים ידועים (כולל יהודה כץ מEmber, rails, jQuery ומפורסמים אחרים) שמציע לשנות את התהליך הנוכחי של פיתוח הרשת. תהליך שמבוסס על איפיון API מורכבים ע"י כותבי הspec, אימוץ איטי (ושונה) ע"י הדפדפנים ואח"כ פידבק ממפתחים שאשכרה משתמשים בAPI הזה. ההצעה שלהם היא לאינטרנט (בעצם לדפדפנים) שהיא פתוח יותר לתהליך הרחבה והתפתחות שמגיע "מהשדה" - מהמפתחים עצמם ויהיה מבוסס JS. איך עושים את זה? הקמה וחשיפה של API מהLower level של הדפדפנים לג'אווסקריפט. כך שמפתחים יוכלו להשתמש בהם כדי להדגים רעיונות, ליישם פתרונות וPolyfills ובעצם ליצור פידבק מהיר יותר לתהליך הנוכחי של התפתחות הspec של Html5. שווה לקרוא ולהכיר את המניפסט. Hitch הוא דוגמא לקו הזה. ספרית Js שחושפת Api בסיסי שמאפשר לההתנסות בסלקטורים ניסיונים, חדשים ואפילו עוד לא קיימים של css. מגניב מאוד


Html5 חידושים מהחזית html5 logo

webapp Tracing מגוגל עוד שחרור קוד פתוח מרשים מגוגל. כולל פריימוורק שלם שמיועד לסייע לאופטימזציה של אפליקציית הווב שלכם. וגם ארוז כתוסף כרום.

Console.snapshot עוד מגניבות קטנה , גם אם לא מועילה מדי. מאפשר לשמור תמונה מcanvas ישירות לconsole של chrome.

דמו של צ'טרולט מבוסס WebRTC אמנם (כרגע) בלי עירום פרונטלי. אבל עם דמו טכנולוגי מרשים מבוסס Html5. כן, אני יודע שזה לא שווה ערך.

התרעה עוד כלי התרעות נחמד כתחליף ל Alert המובנה שהוא לא רק ישן, אלא גם די בלתי נסבל עם היוזביליטי הבעייתי שלו. עיין ערך:

prevent this page from creating

שליטה דינאמית בדפי cssטכניקה להוספת/הסרת/שינוי כללים מStylesheets בעזרת Js בקליינט סייד. האמת שלא הכרתי בכלל את האובייקט של CSSStyleSheet או את הcollection שקורא לאלו. כמו גם את המתודות המובנות. לא סגור באיזה מקרים זה כדאי, אולי אם יש המון css כך שנרצה לטעון אותו ולשנות אותו דינאמית בהתאם לפידבק מסויים מהמכשיר של המשתמש (או מהמשתמש עצמו). בכל מקרה טוב להכיר.

נשתמע ומועדים לשמחה.

תגובה