האינטרנט בשביתה! תחזרו מחר

Alonisser ,19/01/2012

כאן שביתה באינטרנט

 

אז היום (ה18.1.12) הייתה שביתת האינטרנט הגדולה הראשונה (ככל שידיעתי מגעת).

כמה מאתרי הרשת הגדולים ביותר כולל ויקיפדיה האנגלית (מהעשיריה הפותחת של האתרים הנצפים ברשת) , reddit וwired', האתר הראשי של wordpress.com וwordpress.org והמוני אתרים קטנים השביתו את עצמם במחאה על החקיקה הזו היום. מי שהוביל את המהלך היו Reddit, או לפחות אחרי לקפיצת המדרגה התקשורתית והציבורית שלו הוא ג'ימי ווילס, מייסד ויקיפדיה שמביט בנו באשמה כמה שבועות כל שנה במהלך מצעד ההתרמה השנתי, שצייץ על ההשבתה של ויקפדיה ויעץ לתלמידים להתכונן ולהקדים את הכנת שיעורי הבית. ויקיפדיה ארגנה תהליך דמוקרטי בהשתתפות 1800 חברים פעילים בקהילה שהיו חלק מדיון ההשבתה. מרבית חברות ההייטק האמריקאיות יוצאות נגד החוק, גם עם לא עם המחויבות הכוללת של ויקיפדיה וreddit . גוגל למשל הוסיפו קישור לדף הראשי שלהם שמסביר על SOPA ולמה צריך להתנגד לו.

אז על מה המהומה?:wikipedia blackout

במילה אחת SOPA, בשני מילים PIPA וSOPA. שאומרים SOPA מתכוונים ל Stop Online Piracy Act. חוק שאמור לעצור את הפיראטיות באינטרנט, להגן על המעצמה האמריקאית מגניבת הקניין הרוחני שלה בידי זרים וכל טוב. PIPA - Protect IP Actהוא דומה מאוד, אבל מגיע מהסנאט (בשיטה האמריקאית, החוק צריך את אישור שני הבתים לפני שהוא מגיע לנשיא ואם חוק דומה מגיע משני הבתים הם צריכים להסכים על נוסח מוסכם ביניהם). אמרתי אחד מהסנאט ואחד מהקונגרס? אני כנראה מבולבל היום. החוק מגיע מענקיות הבידור האמריקאיות, בעיקר התאחדות אולפני הקולנוע שמתקשה להתמודד עם עליית הרשת, ומגופים דומים.  ולא, זו לא הפעם הראשונה שענקיות המדיה האמריקאיות מעבירות חקיקה לא מידתית ופוגענית תוך שילוב הבורות של רבים מהמחוקקים והכסף הגדול שזורם מהן אל ניסיונות ההבחרות מחדש של אותם מחוקקים ממש (ואם אתם לא זוכרים - הארכת זכויות היוצרים אחרי מות היותר עוד ועוד ועוד - בהתאם לגילו של מיקי מאוס) , רק שהפעם תפשו אותן..

אבל תסביר - מה הסיפור?

לכאורה החוקים אמורים להעניש אתרים זרים (לא אמריקאים) על הפרת זכויות יוצרים אמריקאיות. בעצם החוק כולל סדרת סעיפים דרקונים שכוללים הסרה של הdns של אתרים מפירים זכויות יוצרים, אפשרויות תביעה רחבות נגד אתרים שמפירים זכויות יוצרים, בדרך ישירה או עקיפה, כולל למשל מנועי חיפוש שמאפשרים להגיע לאתרים כאלו, חברות אירוח אתרים, ספקיות אינטרנט, אתרים שהעלו עליהם קישורים לאתרים כאלו, או שהעלו בטעות או בכוונה משהו אחר שמפר זכויות יוצרים (למשל וידאו של תינוק חמוד שמסתובב בבית שברקע יש שיר שמוגן ע"י זכויות יוצרים). בעצם החוק מטיל על חברות האינטרנט והאתרים את האחריות לסינון התוכן "המפר לכאורה" ומעניק סנקציות רחבות ללא משפט לגופים התובעים עם איומים בקנסות עתק (מזכיר לכם משהו? חוק לשון הרע?).

יתר על כן - מומחים טכנולוגיים טוענים שהתערבות הDns המדוברת מסכנת את עצם התשתית של האינטרנט ועלולה ליצור אדוות לא צפויות בפעולת הWWW.

חוץ מזה החוק עוד מרובה בעיות וניסוחים מעורפלים. אפשר להבין מדוע קהילת הטקיז האמריקאית (שגם כך יש בה נטאי ליברטיאני מובהק) התקוממה למרד נגדו, ענקיות המדיה לא הבינו מאיפה זה נפל עליהן.

והנה עוד קצת הסברים אם בא לכם:

עדכון - נראה שלשביתה יש השפעה: חלק מתומכי החוק בקונגרס, שקידמו אותו בהתלהבות, הסירו את תמיכתם בחוק או הסירו ממנו חלקים בעייתים במיוחד כמו פסקת הdns. גם ממשל אובמה מכריז כרגע שיטיל וטו על החוק אם יגיע אליו לחתימה.

טוב לראות את עולם ההייטק והאינטרנט מגלה מחדש את לקחי תנועת הפועלים ההיסטורית. הכוח של הפועל, של היחיד מול השלטון ובעלי הממון הוא בהתאגדות ואמצעי המאבק שלו הוא השביתה.
מתי בישראל?

תגובה