ברשת - רשימת קריאה וצ'ופרים מהווב להשבוע

Alonisser ,20/01/2012

הי  כולם, קצת שיניתי את הפורמט, פיצלתי לשלושה תחומי משנה: רשימת קריאה, מצאנו ברשת ולמפתחים.  אפשר להבין מהשמות מה תחומי העניין. המטרה היא לא להתיש את מי שהוא לא מהזווית הטכנית בחומרים שירתקו מפתחים (אולי) אבל לאו דווקא את ליטרט הרשת הממוצע שלנו. גם אם אתם לא מפתחים אתם כן מוזמנים להעיף מבט - יש שם חומר מגניב והי, אולי תרצו להיות מפתחים בעצמכם.

נראה אם זה ילך או שנחזור לפורמט הקודם. בואו נתחיל:

רשימת קריאה

 • מורים או אלגוריתמים - מאמר אורח מרתק בטק-קראנצ' על טכנולוגיה וחינוך, מורים או אלגוריתמים, לאן הולך המפגש הנפיץ הזה ומה טמון בו.
 • גיליון המהירות - הרבעון של גוגל Think Quarterly הוציא גליון חדש שעוסק בנושא האהוב על גוגל - מהירות, מהירות, מהירות.  מהירות ווירליות, מהירות ומיתוג, מהירות ודימיון,גבול המהירות, מהירות וסטארטאפים וכו'.  שווה עיון. וכמו כל הגוגליה גם משתמש בעיצוב וטכנולוגיה חדשנית מאחורה.
 • כוונות סכמטיות - עוד מאמר מטק-קראנצ' על עולם האפליקציות (בהמשך לרשימת קריאה בשבוע שעבר) שמתייחס לקישור בין אפליקציות, לאפשרות של אפליקציות שקוראות לאפליקציות ומדברות עם אפליקציות. לעולם הסכמות של האפליקציות ולצורך לעשות בו סדר ולפתוח אותו לעולם.  חור גדול בעולם האפליקציות הנוכחי בנייד. המאמר מצביע על כיווני התקדמות ואפשרויות חדשות, אותי לפחות זה עניין.

ברשת

 • אם ככה אז ככה : If this than That או בקיצור Ifttt הוא שירות חדש וחינמי (לפחות בינתיים) שמאפשר ליצור "התניות" בין פעולות שונות בשירותי רשת נפוצים (טריגרים בשפת האתר) לפעולות שהשירות מבצע בשמך- למשל לצייץ בחשבון טוויטר שלי על כל פוסט חדש בבלוג כאן (כמו שאני עושה), לשלוח מייל למישהו שמגיע תאריך מסויים או שיש מזג אוויר מסויים(!) אפשר גם לשמור סדרת פעולות כזו כ"מתכון" ולפרסם אותה לחברים.נכון יש בזה אלמנט סקיינטי של מחשבים ושירותי רשת שמדברים אחד עם השני ועושים פעולות בלעדינו אבל הי, זה ממש מגניב וגם מועיל (אולי).  ברובד הפילוסופי אני חושב שהשירות הזה (או דומיו) הם חלק מהטרנספורמציה שהרשת עוברת מכלי תצוגה בעיקרו לתוכן ל"מערכת הפעלה לחיים".  אז איך זה עובד? על בסיס הApi הקיימים של שירותי רשת פופולריים, ביחד עם עוד כמה טריגרים שהם בנו. מניח שיש עוד גלי'צים כי הם בבטא די מוקדם, אבל ההתנסות שלי לפחות מוצלחת. המינוס היחידי שחשבתי עליו בינתיים הוא שימוש בsign in ספציפי של האתר במקום Oauth מבוסס אחד משירותי הרשת המרכזיים (יעני sign in with twitter או google  או facebook connect וכאלו) שהוא גם הגיוני יותר בעולם שבו אנחנו לא יכולים לזכור ולהשתמש במיליון סיסמאות למיליון אתרים וגם הגיוני יותר לאתר שמדבר עם הApi של אותם שירותי רשת, תחסכו לנו לפחות אח"כ עוד לוגין בחיית. לפחות כרגע זה מינוס די שולי.
 • The noun project - טאמבלר שמוקדש ליצירת מאגר עולמי של השפה הויזואלית -אייקונית(ותודה ל@hananc על ההפנייה) אפשר גם לעקוב אחריהם בטוויטר. מעצבת הבית שלנו העירה שמדובר בסגנון מאוד ספציפי שלא מייצג את כל השפות הויזואליות של עולם האייקונים היום, אבל לי זה נראה פרוייקט מרשים, ששווה לעקוב אחריו (והי! זה גם שימושי לאתרים שעושים שימוש באייקונגרפיקה.
 • Quarterly Co.  - שירות ווב חדש שמחבר בין הקונספט של "לעקוב" אחרי מישהו (נוסח טוויטר, טאמבלר, גוגל פלוס ושאר חברתיים) ולקבל ממנו עדכונים לעולם החבילות וההתכתבויות של פעם. הרעיון הוא שאתה עושה מנוי ל'תורם' מתוך הרשימה שלהם, והוא 'אוצר" חבילה של דברים מעניינים מעולמו ושולח אותה לעוקבים אחריו פעם ברבעון.  כן, חבילה אמיתית, שמגיעה בדואר. חלק מהתורמים נראים שישלחו חבילה מרתקת  ובכלל זה Mash מעניין בין עולם החומר לעולם הוירטואלי. כצפוי בעולם שלנו, אפשר גם לעקוב אחרי התקדמות החבילה שלך בטוויטר ולקבל שם עדכונים על התפתחותה ויצירתה.זה גם מעוצב יפה ובמחיר לא מופרע (25$ למנוי לרבעון - כלומר לחבילה אחת).
 • גליץ בפייסבוק - mashable מדווחים על גליץ (או לא גליץ?) בפייסבוק שמקפיץ שמות משתמש (שהם לאו דווקא חברים שלך) אם מכניסים תבנית כזו: @[XXX:Y] (עם מספרים רנדומליים) לעדכון סטטוס או תגובה. בסיס לפיצ'ר חדש ונסתר? משהו שמגיע ממחלקת היח"צ של פייסבוק? סתם באג מוזר? לכו תדעו.
 • הסכנות של שברור (או משהו כזה) : fracking היא טכנולוגית נפט וגז שאמורה ליצור שברים בשכבות שמגינות על המשאב היקר ע"מ לשפר את הזרימה שלו (ולהכניס כסף למשקיעים). אתר יפה ומתקדם שמסביר כמה הטכנולוגיה הזו בעייתית.

אנו צופים בעלייתה של הרשת, אולי המאפיין המרכזי של המהפכה הטכנולוגית והתרבותית שאנחנו רואים. אחד המנועים המרכזיים להתפוצצות היצירתית הזו הוא html5 והApi החדשים שהוא מביא לדפדפן. אז ליקטנו לכם כמה פרוייקטים מעניינים שנתקלנו בהם שעושים עם html וjavascript דברים מדהימים - תהנו!:

 •  Cut the rope: המשחק המוכר והאהוב מהאייפון שלכם (ככה סיפרו לי לפחות) הועבר לסביבת דפדפן. את הפרוייקט ליוותה (וכנראה מימנה) מיקרוסופט כחלק מהניסיון לקדם את Ie9 כדפדפן מתקדם (וזה לא לגמרי נכון) אבל בלי קשר לכל זה המשחק ממכר וכיפי (וחינם, להבדיל מangry birds  בchrome). אז מה אכפת לכם, תעזרו לצפרדע החביבה להגיע לסוכריה שלה ולומר אומ נומ נום.
 • והנה גם וידאו ומאמר שמציגים את צד הdev הדי מורכב של הפרוייקט כולל פורטינג מאסיבי מobjective-c לjavascript) וגם ספריית html5 app preloader שהם פיתחו לטובת הפרוייקט הזה ושחררו כקוד פתוח.
 • Tron : והנה עוד פרוייקט וואו, הפעם גרסת הרומן הגרפי של Tron legacy מבית disney, גם הוא חלק מהפרוייקט קידום של IE (וגם כאן : הסבר dev) נסו ותהנו
 • מכוניות : ועוד משהו, עם מכוניות (כבר שווה). וגם הרבה html5 . חמוד ממש. אם אתם רוצים אני מוכן לנתח לכם את האישיות ע"פ המכונית שתעשו. (קרדיט על ההפניה המקורית לדניאל שטרנליכט )
 • כל מיני html5: רשימת אתרי html5 שמוגדרים "שינו את פני המשחק" ב2011 מnetmagazine.

 מפתחים

זוכרים את פרוייקטי הhtml5 המגניבים שהפננו אליהם קודם? cuttherope וtron legacy? אז הערה למפתחים: לדעתי, הנטייה של יצרניות הדפדפנים לעשות showcase של יכולות הHtml5 של דפדפן הדגל שלהם עם פרוייקט canvas גדול מבטאת אומנם את היכולת של canvas להיות תחליף flash. אבל היא מסיתה בעיני מפתחים ובוני אתרים מנתיבי הטמעה רלוונטיים יותר לApi החדשים של html5.  נכון canvas מגניב, אבל רובנו בונים אפליקציות web ואתרים ודווקא הcanvas (שנולד כתג קנייני של apple בmobile safari)  הוא פחות שימושי לנו. יש המון דברים במפרט Html5, המון Api, המון css properties חדשים וכו' (וכל הזמן יש עוד) שיכולים לשנות באופן יסודי את הדרך בה אנו בונים יישומי רשת - web sockets, web workers, file api, history, geolocation,offlie ועוד ועוד. ומשום מה הם זוכים להרבה פחות חשיפה מאתרי הcanvas. אז הנה קצת html5 היילייטס:

 • אתר הדמואים של mozilla - שמוקדש לדמואים של טכנולוגיות web חדשות ופורצות דרך.  טוויטר הdev של מוזילה גם מפרסם מעת לעת "תחרויות" לרכיבים ספציפים שהמשתתפים עם האימפלנטציה הזוכה זוכים גם בפרס וגם לחשיפה באתר.
 • הסטודיו דמואים של html5rocks (מבית גוגל) - מכיל סדרה של הדגמות לטכנולוגיות html5 שונות יחד עם ביאורי קוד וטכנולוגיה למפתחים.
 • מצגת html5 החדשה (יחסית) שהוצגה בgoogle IO האחרון (מאי 2011)שחושפת למפתחים טכנולוגיות Html5 ומדגימה אותם.
 • ועוד מצגת css3 שמציגה עוד פיצ'רים שאתם בטח לא מכירים בcss3.
למותר לציין שחלק משמעותי מהאתרים למעלה יעבדו כמו שצריך רק בדפדפן מתקדם נוסח chrome 16, ff8,safari מעודכן או IE9 (רק חלקית)

movethewebforward.org:  הנה פרוייקט ראוי להשתתפות לweb devs - יוזמה של פול אייריש ועוד מפתחי web וjs מרכזיים וקורא למפתחי רשת : תלמדו, תשאלו, תתנסו, תחפרו (במפרטים), תשתתפו (בפרוייקטים של קוד פתוח ), תתרמו (ספריות) תקדמו את הרשת קדימה.  ויש גם טיקר של "פיצ'רים ותוכנות שהייתי רוצה כמפתח רשת" תחת הכותרת lazyweb

פרוייקטי קוד פתוח ווביים חדשים:

 •  Impress.js - ספריה להכנת מצגות web מגניבות, מגניבות ממש, מהממות, פורצות דרך. אני מחפש איפה להשתמש בזה. powerpoint killer(אתם חייבים לגלוש לזה עם כרום שזה יעבוד כמו שצריך, לפחות בשלב זה) וגם גרסת jQuery plugin מבוססת עליה
 • Initializr - מייצר טמפלייט בסיסי על בסיס Html5Boilerplate המעולה, כולל שלבי הbuild השונים וכו'. בקיצור, חוסך עוד כמה דקות
 • בסיסים לBackbone.js - זה אמנם בGitHub כפרוייקט קוד פתוח, אבל לא ממש ספריה אלא ספר שנכתב תוך כדי תנועה ע"י גורו הג'וואסקריפט , Addy Osmani על הספרייה (שהפופופלאריות שלה כנראה עולה) הזו.
 • וjQuery UI Bootstrap -עוד הכלאה מאוסמני הפורה - jQuery UI theme מבוסס על Bootstrap by twitter -

 

הערת שוליים וגילוי נאות:

כן, אנחנו מרפררים לקולקטיב, אנחנו יודעים. זה היה פרוייקט שמאוד אהבנו והוא חסר לתחושתנו בווב העברי.

תגובה