ברשת:רשימת קריאה ועדכונים מהחזית הדיגיטלית

Alonisser ,03/02/2012

רשימת קריאה:

  • פשיטת רגל אישית בטוויטר - קלייר דיאז אורטיז, שאחראית על חדשנות חברתית בטוויטר (בחברה) וגם כתבה על זה ספר, הכריזה על פשיטת רגל בטוויטר. היא הרגישה מוצפת ע"י כמות הנעקבים שלה ולא הצליחה להפחית. הפתרון שלה: פשיטת רגל בטוויטר. אקט קצת רדיקלי שמטרתו לגלות את טוויטר מחדש ע"י אנפול כולל (כולם כולל כולם), ואחרי כמה ימי צום בחירה מחודשת ואיטית במספר נעקבים מצומצם ורצוי. רוצים לנסות גם? (אנגלית)
  • ועוד טוויטר הסיפורע שלי על מקדונלד - או איך לא לעשות קידום בטוויטר. אז מקדונלד רצו לעשות קצת קידום מכירות כמה הם איכותיים וטבעיים וארגנו האשטאג לסיפורי מקדונלד, באו הגולשים…  ארז מחורימבה מספר את הסיפור.
  • זאק סימס המייסד של Codeacademy, הסטארטאפ המגניב ללימוד תכנות באופן משחקי טוען בראיון שבעתיד (וידאו) כתיבת קוד תהיה מיומנות יסוד לא פחות מקריאה וכתיבה. לא בטוח שהוא מפריז, אני חושב שלמשל לעובדי מידע, תכנות בסיסי יהיה מיומנות לפחות כמו שימוש בסיסי באקסל. מה אתם חושבים? (אנגלית)
  • לכופף את הכפית. "הקצה" בהארץ תרגמו מTechcrunch מאמר חביב של ג'יימס אלטושר - שווה קריאה ליזמי אינטרנט, הייטק ובכלל (צעירים כמבוגרים) . בתמצית - תתכוננו להקיא, הרבה.
  • וברגע האחרון: יוסי גורביץ כותב בדו"ח טכנולוגי על מה שמסתתר מאחורי ההנפקה הגדולה של פייסבוק ומה צפוי למוצר שהיא מוכרת (כלומר - אתם) , מעבר למסך המספרים.

 עיצוב רשת:

  • כולנו יודעים שהנושא הלא פתור של עיצוב ווב היום הוא עימוד הדף. מה שפעם עשו עם טבלאות והיום עושים, בעיקר, עם floats  הוא עדיין בבסיסו hack שיכול לשגע מעצב ווב (ועוד אחד שאיתרע מזלו לעשות את זה לאתר עברי) . אז הנה במיוחד בשבילכם - קוראינו צופי פני העתיד  6 פיצ'רים של עימוד עם css שבדרכן אלינו בתקני הcss החדשים. חלקם אפילו כבר ניתנים לשימוש
  • 6 עקרונות גשטלט בעיצוב רשת. מאמר שמראה יישום של עקרונות מפסיכולוגיית הגשטלט בעיצוב רשת. נשמע לי קצת לופטגשפט.
  • וכמו כל שבוע השראה בשישי מהקולגות Pixelperfect.

תגידו - 6 זה מספר טיפולוגי אצלכם המעצבים?

ברשת:

גרסה חדשה של rockmelt - הדפדפן החברתי, אוהבים פייסבוק? מכורים לטוויטר? מתים על האינטרנט? אז יכול להיות שRockmelt הוא בשבילכם. הדפדפן החברתי מבוסס הכרום (שיושב על פרויקט הקוד הפתוח chromioum )  ירד מהתודעה בשנה האחרונה, עכשיו הוא חוזר, נקי יותר ואם אתם מחבבים את הקונספט של לגלוש "בעבודה" שהחיים החברתיים שלכם ברשת מסביבכם  - Rockmelt ישרת אותכם היטב. כיוון שהוא מבוסס על כרום,מרבית התוספית של כרום וכו' יעבדו חלק, מוזמנים לנסות. לחובבי הז'אנר.

css1k - הוא פרוייקט דוגמא למה אפשר לעשות עם לא יותר מקילובייט אחד של css. חלק מתנועת האתרים הקלים שנלחמת בהתנפחות של אתרי אינטרנט מודרניים עם גיליונות css אינסופיים, ספריות js מרובות וענקיות ועוד.  הפרוייקט מאפשר למעצבי רשת להעלות קובץ css שעומד בכללים (בעיקר גודל, יש עוד כמה) לדף הפרוייקט ובדף עצמו אפשר לצפות באותו דף ממש בסדרת עיצובים שונים שהועלו - כולם, כולל כולם פחות מkb של css. הגיוון והשוני מדהימים ואפשר ללמוד מזה הרבה מה אפשר לעשות עם מעט מאוד css חכם. אם אתם מתפתים להעלות אחד משלכם (ולמה לא) שימו לב שלא צריך vendor -prefix , אם אתם משתמשים באלמנטים של css3 שצריכים כאלו, האתר יודע להוסיף אותם לבד.

למפתחים:

cdnjs היא הcdn החסר שלכם. מה זה cdn?: זה content delievery network או בעברית : מערכת שרתי רשת עם אופטימיזציה גבוהה מאוד להגשת תוכן סטטי למשתמשים שלכם. מעבר לזה שסביר שהחומר שמוגש מהcdn יהיה מהיר בהרבה מהחומר שמוגש משרת הרשת שלכם (המוגבל יותר במשאבים) גם הדפדפן שומר את הספריה שהוא מוריד מcdn ואם אתר אחר יפנה לאותה ספריה באותו cdn הדפדפן לא יוריד שוב את הספריה אלא ישתמש בזו שירדה בפעם הקודמת - עוד אופטימיזציה חשובה. אבל את זה אני לא צריך לספר לכם נכון..?

אוקי, אבל יש לנו cdn, אנחנו מכירים ואוהבים את הcdn של google ושל microsoft אז למה אנחנו צריכים עוד אחד?  כי להבדיל מזה של גוגל או מיקרוסופט הוא כולל עוד המוני ספריות שלא נכנסות ברשימת עשר המובילות. כך למשל תוכלו למצוא שם את backbone,underscore,coffeescript ,knockout,moderniz ועוד המון.הcdn עצמו יושב על תשתית הcdn של amazon cloudfront כך שהוא באמת מהיר וחזק.

אוקי, אתם אומרים לעצמכם, אבל החברה האלו הם לא גוגל או מיקרוסופט שמחזיקים cdn כפרוייקט צדדי ושירות לציבור של חברת ענק. איך אני יכול לשמוח על הcdn הזה ? ואתם צודקים - אתם לא יכולים. ובדיוק בגלל זה אתם צריכים להשתמש בקוד כמו זה

<script type="text/javascript" src="//ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.5.1/jquery.js"></script><script type="text/javascript">// <![CDATA[
window.jQuery || document.write('<script src="js/libs/jquery-1.5.1.min.js">
\x3C/script>')
// ]]></script>

הקוד הזה שלקוח מhtml5boilerplate מאפשר fallback נקי אם הספריה לא נטענה מהcdn. (הדוגמא אמנם על jquery אבל נכונה לכל ספרייה) כמובן דורש התאמה למיקום של הספריה המקומית בעץ התיקיות של האתר שלכם וכו'.

לסיכום cdnjs היא אחלה פרוייקט, שווה להכיר ולהשתמש. בטח בשלב הלעלות משהו מהיר עכשיו.

Js frameworks: יש המון frameworks לפיתוח אפליקציות ואתרים מבוססי js. ובגדול כל יום משחררים עוד אחת, רובם ככולם בפרדיגמת MVC - Model View Controller שכבשה את הווב בסערה.  לכל אחת מהן פיצ'רים שונים, דומיות ושוניות וכו'. הנה מאמר השוואתי נחמד בין חלק מהמובילות -השוואת js frameworks (אנגלית).

cssrefresh   -היא תוכנה קטנטנה מרגע שהגדרנו בפרוייקט מפקחת על קבצי css שאנחנו שומרים בתיקיות העבודה. כל פעם שנעשה שינוי באחד הקבצים האלו השינוי יטען ישירות לאתר שאנחנו מפתחים, ללא רפרש.. כיף.

 

Html5 - עדכונים מהחזית:html5 logo

html5please - עוד (!) פרוייקט בטוויטר של פול אייריש הבלתי נלאה, דיוויה מאניאן וחברים . מדובר באתר שמראה בצורה יפה מרוכזת ומעודכנת באיזה פיצ'רים, אפשרויות, ממשקים וכו' מעולם הhtml5 וcutting edge js אפשר ומומלץ להשתמש כבר באתרים, איפה וממה להזהר ובעיקר המלצות לאין ספור Polyfills וshims (עוד רשימה)- יעני פתרונות עוקפים/חופפים לדפדפנים שאינם תומכים. והנה גם הסיפור בבלוג של מאניאן על  הקמת הפרוייקט היפה הזה.

הפרוייקט המגניב להשבוע: The drumlet (חכו עד אחרי הסרט שיעלה האתר) -מכונת תופים אלקטרונית בנוייה בhtml5 וjs שמדמה את הרולנד 808 האגדית.  והנה גם מאחורי הקלעים של הdev של זה שמבוסס על ספריית הaudio הזו. עופו על הBpm וארגנו לעצמכם איזה קטע נצחונות משלכם.

ועוד רומן גרפי מקבל אתר html5 + css3 מתוחכם ומגניב עד מאוד. קבלו את Soul Reaper . הגלילה למטה מקדמת את הדפים.

ובהמשך לשבוע שעבר - משחקים, משחקים, משחקים:  האינטרנט הוא למשחקים (כלומר חוץ מאתם יודעים למה..)

הנה מדריך של nettuts האלופים - על הgamepad api שהזכרנו בשבוע שעבר

והנה רשימה של 20 משחקי html5 מגניבים - נסו ותסתכלו גם על הקוד, אולי נלמד משהו.

 

זהו להפעם  - שבת שלום ומנוחה

מוזמנים לשלוח לנו עדכונים ורעיונות בדף פייסבוק או טוויטר שלנו, או בהערות פה למטה.

תגובה