לבנות בשביל לעשות את המכה, זה מכה

rotemtam ,20/11/2011

יצא לי לאחרונה לקרוא את הספר מצויין REWORK מאת 37signals.  מביא לפניכם פרק שנגע ללבי במיוחד (בתרגום לעברית):

לבנות בשביל לעשות את המכה, זה מכה

 עוד דבר ששומעים הרבה: "מה אסטרטגיית האקזיט שלכם?"  שומעים את זה אפילו כשאתם רק בהתחלה.  מה יש לאנשים שהם לא מסוגלים אפילו להתחיל לבנות משהו מבלי לדעת איך הם הולכים לעזוב אותו? לאן ממהרים?  סדרי-העדיפויות שלכם הם בבלאגן אם אתם חושבים על לצאת עוד לפני שצללתם פנימה.

 האם הייתם נכנסים לקשר ומתכננים את הפרידה?  הייתם כותבים את הסכם-הממון בדייט הראשון?  הייתם שוכרים עורך-דין להסכם הגירושין בבוקר שאחרי החתונה? זה יהיה מגוחך, לא?

 אתם זקוקים לאסטרטגיה לבניית מחויבות, לא אסטרטגיה לאקזיט.  אתם צריכים להיות עסוקים בשאלה איך לגרום לפרויקט שלכם לגדול ולהצליח, לא באיך תקפצו מהעגלה.  אם כל האסטרטגיה שלכם בנויה על לעזוב, רוב הסיכויים שלא תגיעו רחוק מלכתחילה.

 רואים כל כך הרבה אנשי-עסקים שאפתניים תולים את כל תקוותיהם בלמכור את העסק שלהם.  אבל הסיכויים שבאמת תירכש הם כל כך קטנים.  יש רק סיכוי קטנטן שיבוא הנסיך על סוס לבן ויעשה את כל זה שווה.  אולי 1 לאלף? 1 לעשרת אלפים?

 בנוסף, אם אתם בונים חברה בכוונה שתירכש, אתם מדגישים את הדברים הלא נכונים.  במקום להתמקד בלהשיג לקוחות שאוהבים אתכם, אתם דואגים למי שיקנה אתכם.  זה הדבר הלא נכון להתעסק בו.

 ונניח ותתעלמו מעצה זו, ותעשו את המכה.  תבנו עסק, תמכרו אותו ותישארו עם המזומנים.  מה אז?  תעברו לגור על אי ותשתו פינה-קולדות כל היום? האם זה באמת מה שיספק אתכם?  האם כסף לבדו יעשה אתכם באמת מאושרים?  האם אתם בטוחים שתאהבו את זה יותר מלנהל עסק שאתם אוהבים ובאמת מאמינים בו?

 זו הסיבה שאתם שומעים הרבה על בעלי עסקים שמוכרים, נחים לשישה חודשים ואז חוזרים למשחק.  הם מתגעגעים לדבר שעליו ויתרו, ובדרך כלל הם חוזרים לעסק פחות טוב מזה שמכרו אותו.

אל תהיו הבחור ההוא, אם אתם מצליחים להקים משהו טוב, תמשיכו איתו.  דברים טובים לא באים בקלות, אז אל תתנו לעסק שלכם להיות  הדבר הטוב הזה שאיבדתם.

 (תרגום: רותם)

 

ושמחתי למצוא את רעיון דומה, פרי עטו של ירדן לוינסקי, כאן.

 

תגובה