ברשת:רשימת קריאה ועדכונים מהחזית הדיגיטלית

Alonisser ,09/02/2012

רשימת קריאה:

 • ברוכים הבאים למישיגן"ברוכים הבאים" - הודעות ברוכים הבאים לשירות שלנו הן חלק חשוב מתהליך ההצטרפות שלנו. הן יכולות לקרב או להרחיק, לסייע או לסבך.  TechCrunch כתבו אחלה טור על הסגנונות השונים של הודעות ה"ברוכים הבאים לשירות שלנו, אנא המתינו" של שירותי ווב.(אנגלית)
 • העולם הנייד החדש - קצת ישן (המצגת הזו היא מפברואר 2011) אבל רלוונטי מאוד לעיון. Mary Meeker מקרן הון הסיכון החשובה של קליינר פרקינס הציג את המצגת הזו (קישור דרך פוסט של TechCrunch) על מהפכת הנייד שאנחנו חיים.  טוען בין השאר שאנחנו בגל החמישי של המהפכה הטכנולוגית (מהמיינפריים דרך מחשבי המיני, הpc, האינטרנט אל הנייד) ושאנחנו נמצאים בשלב ההמראה שלה, שסופו מי ישורנו. הוא מעיר שבדרך כלל חברות חדשות הן הזוכות בתהילה (ובעושר ובנתח שוק) בגל טכנולוגי חדש. שווה לקרוא ולהסתכל במצגת (אנגלית)
 • כל אנשי ויקיפדיה - הבלוגר איתמר שאלתיאל עושה קצת עבודה עיתונאית וחושף את המקור של חלק מהעריכות המגמתיות נגד המחאה ופרו השלטון בויקיפדיה. ויקיפדיה, אתם יודעים, מפרסמת כתובת Ip של העורך בהעדר שם. מסתבר שכתובות ip על לא מעט עריכות מקורן בבלוק הכתובות ששייך לממשלה. קריאה חשובה.
 • ספרות זולה - יובל דרור - כתב טכנולוגיה, יו"ר הגלוב וגם חוקר ודוקטור מגיב לטור של רענן שקד שמאשים (בערך) את הכותבים המוכשרים של הבלוגים בחיסול הענף שעליו הוא יושב, ככותב בשכר. דרור מנתח את הטענה ואגב כך מסביר ומתייחס לדינאמיקה שבין העיתונות המסורתית לטרנספורמציה (ההרסנית? עוד נראה) שמעביר אותה האינטרנט . וגם בועז כהן מגיב לטור הזה. והי, לדרור יש  גם ספר חדש "עיתונות מקוונת" שקשור לנושא.
 • אשה מרכיבה מעגלים אלקטרונייםרובוטים לא מתלוננים - כולם אוהבים רובוטים (כלומר, אתם יודעים, כאלו שלא חולמים על כבשים חשמליות)  ומעסיקים פוגעניים כמו Foxconn אוהבים רובוטים, פוקסקון, אם פיספסתם, היא יצרנית האלקטרוניקה הגדולה בסין שמייצרת עבור יצרנים במערב ורכשה את פרסומה כיצרנית של הIpad , Iphone ואחיהם עבור Apple. העבודה הזולה שאפשרה את שולי הרווח המטורפים של אפל עלתה ביוקר לעובדים של פוקסקון שמנסים להתאבד בגלל תנאים בלתי נסבלים, נהרגים בתאונות בגלל תנאי עבודה גרועים וכו'.
  זה נהיה כל כך גרוע עד כדי כך שפוקסקון נאלצו לפרוש רשתות מסביב לגגות של המפעלים שלהם בשביל לתפוש את המתאבדים לפני שהם פוגעים בקרקע.  זה גם התחיל לסכן את יחסי הציבור של Apple, פגיעה בלתי נסבלת בלקוח הגדול שלהם. אז בפוקסקון עלו על רעיון - בואו נחליף את העובדים ברובוטים, ורובוטים לא מתלוננים. רק שלא בטוח שבייצור רובוטי יש לסינים איזשהו יתרון על יצור במערב… בקיצור סיפור רב השלכות שבאקונומיסט (השמרני) כותבים עליו יפה ועל ההשלכות האפשרויות שלנו על כיווני התתפתחות של התעשייה הסינית ועל העולם שלנו. (אנגלית)

עיצוברשת:

 • השראת עיצוב לשישי מpixelperfect . בין השאר הם מפנים לאתר Design awards שבו אפשר להעלות אתרים והם זוכים בניקוד על עיצוב וחווית משתמש -שווה לביקור להשראת רשת מעת לעת. אפשר גם להמליץ על אתרים כאן.
 • 7 שיעורים שלמדנו על עיצוב תגובתי - (אנגלית) מאמר מעניין בnetmagazine שמסכם את מה שלמדנו בlot18 על עיצוב תגובתי. שווה קריאה למי שנכנס לנושא או מתלבט אם זה כדאי.
 • בmashable כותבים איך pineterest עושה מהפכה בעיצוב ברשת . למי שלא מכיר מדובר בלוח שעם מעוצב אישי ודיגיטלי שחביב על מעצבים וחובבי עיצוב.

ברשת:

promote Jsw3fools - An intervention הוא אתר ביקורת וקצת השמצה אבל בקטע טוב.  מדובר בעוד פרוייקט של נינג'ות js שכוללים את פול אייריש, עדי אוסמני ושות. האתר בעצם הוא מתקפה על w3schools.  אם אתם לא מכירים., זו התוצאה הראשונה של חיפוש בגוגל של חומרים בנושא html, css ובעיקר יצא הקצף על חיפושי javascript.

אז מה הסיפור? גם השם המטעה הרומז לקשר לארגון התקן  w3c, ובעיקר מידע לא מדוייק או מטעה למי שרוצה ללמוד עם האתר הזה. אני חושד שחלק מהספור הוא גם שהאתר הוא אתר asp מיושן עם עיצוב טבלאות מתחילת העשור הקודם.

אז w3fools מוקדש ללהסביר מה הבעיה עם w3schools , להצביע על טעויות בו ובכלל לנסות להוריד את המקום הראשון שלו בגוגל. מדובר בצד השני של מאמץ promotejs שמטרתו להעלות למקום הראשון בחיפוש javascript את mdn של מוזילה . וכן, גם אנחנו חושבים שW3fools זה פרוייקט די מוזר, אבל שמחים לתרום לו.

סטטוסים משנות ה40 - דף פייסבוק,שכשמו כן הוא. פרוייקט בהתפתחות

 

  למפתחים:

 

yoda

impress.js - המשך. אחרי שלפני שבועיים פרסמנו על הכלי המדהים הזה, פנו אלי לשאול איפה לעזאזל ההוראות שימוש, הApi וכו'. תכלס? לא ידענו. אבל כמו שנרמז במצגת הסתכלנו בקוד המקור של הדף והפלא ופלא: כמו בעולם גיקי מושלם מצאנו שם יודה אחד בסימני Ascii ומדריך מפורט שלם לבניית מצגת impress.js משלכם. (ואנחנו עובדים על פורטינג לעברית של זה. שנסיים, נעדכן) נסו ותהנו.

zoom.js - ספרייה קטנה שהיא ניסוי כלים - פשוט כנסו לדף ובצעו זום אין בקליק עם העכבר, בכל מקום, על כל אלמנט. מגניב נכון? . עוד לא בשל לשימוש מבצעי בגלל שעדיין לא עובדת בIE אבל נמתין בקוצר רוח.

bootstrap - סוף סוף יצאה גרסה 2 של bootstrap מבית טוויטר. כמו כל דבר שיוצא עכשיו היא הרבה יותר מוכוונת לתגובתיות (responsive) ולנייד (Mobile first). למי שישן בזמן האחרון אז Bootstrap (לא, לא מדובר בצעצוע מין, דומה אך שונה) היא ערכה לפרוטוטייפינג מהיר של אתרים ואפליקציות ווב. שמעניקה לנו כמפתחים building blocks מוכנים של html,js,css ועוד. כמו גם יסודות מוצקים ברמת גריד css טוב וbest practice. גרסה 2 נשענת על Less ככלי לcss מורכב (אחיו של scss שכתבנו עליו בבלוג שלנו פוסט מפורט) ומוסיפה רובד של ג'אווסקריפט פלאגינס מבוססי jQuery שמספקים פונקציונאליות משלימה נפוצה.  והנה עוד פרוייקט דומה ומתחרה בשם Kickstart

Font.js היא ספריית js שמאפשרת גישה לפונטים כמו אובייקטים בjs . כלומר שכמו שאתם כותבים בקוד שלכם var x = new Image(). תוכלו לכתוב var f= new Font() ולקבל מתודות, מאפיינים ובקיצור גישה תכנותית מלאה. פרוייקט מעניין.

וLast but not least חמים מהתנור:

גרסה 3.0 לHtml5Boilerplate!  לגמרי OMG  וכאלו.

ועוד פרוייקט קוד פתוח מבית טוויטר! - Hogan.js , הפעם פתרון (עוד פתרון.. ) לtemplating בjs. הפתרון ממודל ע"פ mustache.js הפופולרית ונבדק מול חבילת המבחנים שלה לתאימות מלאה רק אמור להיות מהיר, מהיר בהרבה. בפעם שעברה שטוויטר זרקה מוצר קוד פתוח הייתי סקפטי מה הבדל בינו לבין אינספור css frameworks והתבדיתי לטובה. נקווה שגם הפעם

html5 logo

עדכונים מהחזית:

קאנוואס: netcraft פרסמו באתר שלהם מדריך בסיסי לעברית לציור עם תג <canvas> בhtml5.

עוד Html5 Api שלא זוכה אצלנו למספיק תשומת לב הוא הfilesystem api. בגדול מדובר בApi שעושה עוד צעד חשוב בגישור הפער שבין הדפדפן למערכתה הפעלה ומאפשר גישה לקבצים שמועלים לדפדפן ישירות מjs (להבדיל מהיום, שכן אני יכול להעלות קובץ בעזרת הדפדפן, אבל יכול לעבד אותו, לקרוא אותו וכו' רק בצד השרת ) ועם המודל האסינכרוני מבוסס האירועים של js ! כלומר הדפדפן לא נתקע בזמן שהוא מעבד את הקובץ, הוא עובר הלאה ומגיב לפונקציית callback בהתאם להתקדמות. ואפילו, תחזיקו חזק, גישה לתיקיות, קריאת תיקיות וכו'.

אז הנה כמה גודיס לעניין אותכם בנושא:

הכרות בסיסית עם התחום מתוך html5rocks.

ושתי ספריות מועילות:

filer.js - הfilesystem api ארוז כפקודות bash מוכרות ואהובות.

וספריית resumable.js שמאפשרת ריבוי העלאות קבצים לדפדפן, עם אפשרות לעצור ולהמשיך את ההעלאה, לטפל בקבצים גדולים במיוחד ועוד.

 

אין ספק - מדובר בזמנים מרגשים להיות מפתחי ומעצבי רשת אז Let The Force be with you  ושתהיה שבת שלום ובהצלחה לכולנו.

 

נשתמע בשבוע הבא

מוזמנים כמובן לכתוב לנו בפייסבוק, טוויטר או בהערות כאן על פרוייקטים מעניינים ואנחנו נוסיף.

 

 

 

 

תגובה אחת

 1. [...] background-position: 50% 0px; background-color:#222222; background-repeat : no-repeat; } 4p-tech.co.il - Today, 12:03 [...]

תגובה