ברשת: רשימת קריאה ועדכונים מהחזית - ללוחמי חירות וחופש

Alonisser ,16/02/2012

רשימת קריאה ללוחמי חירות:

2 פולמוסים על רשת, פתיחות וחירות.

פולמוס ראשון : הרשת הפתוחה

האם הרשת עוד פתוחה? האם היא תשאר פתוחה? לאן היא הולכת? הרבה מהמושכלים הישנים בנושא מתפוררים להם.. ולא, הסכנות הן לא רק חקיקה כמו SOPA *, שהמוח הקולקטיבי של הרשת חיסל אותה, בינתיים לפחות, בקלות.  מסוכנת בהרבה היא המגמה הפנימית שבתוך עולם הטק. הרשת שטים ברנרס לי וחבורת האידאליסטים המייסדים הבטיחה לנו היתה אוטופיה אנרכית מסירת חומות שתדחוף למצויינות בעזרת חשיפה ומהירות.

שבw3c טוענים שהרשת עובדת בגלל שאתה יכול:

  • GET any URI from anywhere
  • View Source
  • Follow your nose
  • Write URIs on the side of a bus
  • Use generic tools
  • Redirect, cache and proxy
  • Crawl and index everything

לא בטוח שהמודל הזה עובד יותר. דווקא בזמן שמהללים את חשיבות הרשת במהפכות העולם הערבי, אנחנו הולכים ובורחים ממודל הרשת הזה.  ג'ייסון היינר כותב על המקום שאליו אפל ופייסבוק לקחו אותנו (אנגלית) ומתברר שרצינו ללכת אליו, אל עולם שבו הגן הסגור, המוגן, הנשלט של פייסבוק מחליף את הרשת הפתוחה, ומכריח אותנו לעשות כל חיפוש לפחות פעמיים, בפעם ברשת ופעם בפייסבוק. אל העולם שבו אפל, החברה הרווחית בעולם כיום, לקחה אפילו צעד אחד קדימה והסתירה את האינטרנט מאחורי אפליקציות, מעוצבות להפליא ועם ממשק משתמש פלאי.  אפל, שתובעת מבלי לעפעף את יצרניות האנדרויד ובכך מציבה חסם לחדשנות. אפל שמכריחה לפתח רק עם הכלים שלה, למכור רק דרך הפלטפורמות שלה ובכלל שמרבית הפלטפורמות שלה הן פלטפורמות שאפשר רק לצרוך בהן תוכן אבל לא לייצר (בטח לא לתכנת).

ןכן, אפל מסוכנת מגוגל, גם כי היא אלימה יותר (ומבוגרת יותר) ובעיקר כי המודל הכלכלי הנוכחי שלה נשען כולו על הרשת הסגורה (וכן, גם על ניצול מכפיר של עובדים -עבדים בעולם השלישי.. עוד על זה בשבוע הבא) בעוד שגוגל, מכונת פרסום ענקית, מתפרנסת מהרשת הפתוחה ומכך שהיא תהיה מהירה יותר, מזמינה יותר ועם תוכן איכותי יותר לגולשים.  אבל נראה שהגולשים לא מתרגשים מאידיאולוגיות וממשיכים לרוץ לגנים הסגורים.

בעקבות כתבה על סיכון המודל הכלכלי של גוגל, הדיון הזה תפש תאוצה השבוע, אז הנה כמה דעות:

ג'ון באטל - פסימי על הכיוון שזה הולך אליו, הנחות המוצא הבסיסיות של הרשת הולכות ונשברות והמאבק היום הוא לא על העתיד של גוגל והמודל הכלכלי שלה שבסיכון על בכלל על תפישת הcommons שלנו, תפישה שעמדה במרכז מודל הרשת הפתוחה. ואני מזכיר שהמאבק על השטחים הפתוחים, הציבוריים, על אדמות המרעה המשותפות והמאבק נגד גידורם היה המאבק של הדמוקרטיה נגד הפלוטוקרטיה והאוליגרכיה לפחות מאז שלהי ימי הביניים. מאז הגידורים הגדולים של הcommons באחוזות בריטניה וסקוטלנד שזרקו דור שלם של איכרים מביתם לרעב, למוות או לערי התעשייה החדשות.

אסתר דייסון, עוד כהנת טק,  מציעה לכולם להרגע. הכל בסדד. וטוענת שיש תנועת מטוטלת בעניין הזה ושבכלל אין מה להתרגש - אם פייסבוק/אפל וכו' יפריזו יהיו חברות צעירות וחדשניות שיקחו לכיוון השני… ויש גם את דייב ויינר שבכלל רוצה שכולנו נחזור לRSS (שהוא המציא כמדומני) תומך בgoogle בלית ברירה, בתור הרעה פחות (the lesser Evil) בסיטואציה. ורוברט  סקובל,אושית טק ברשתות החברתיות שהיה שותף בזמנו לפרוייקט של plaxo להוריד את המידע של המשתמש מפייסבוק (שפייסבוק סגרה) חושב שזה מאוחר מדי להלחם על הרשת הפתוחה וגם מריר על כל מי שמנהל על זה את הקרב.

מה דעתכם? 

ומזווית אחרת (ובעברית) נתן ליפסון כותב על למה תנועות מחאה הן כמו האינטרנט ולניב קלדרון יש את הטייק לו על הפוסט של ליפסון בפרפרזת ה99% של האינטרנט (עם המון דוגמאות מדברים שהוא עשה. אבל ניחא).

וגם איתמר שאלתיאל ייסד בלוג לא מזמן עם מניפסט בשם "אקטיביזם זה קוד פתוח", בקרוב תראו גם תרומה שלי שקשורה לזה.

* למעלה קישרנו לכם עוד סרטון הסבר על SOPA וPIPA , הפעם ממי שהוא כנראה מורה הרשת הטוב בעולם היום.

locomotiveפולמוס שני: על  ה -webkit prefixe והwebkit בתפקיד IE6 החדש.

שמיקרוסופט הוציאו את IE6 אי שם בתחילת העשור הקודם, זה היה דפדפן סופר חדשני, הדפדפן שיסיים את מלחמות הדפדפנים. ותאמינו או לא, קוראינו הצעירים, אבל לתקופה מסויימת כזה הוא היה.

אבל אז הסיפור הסתבך, כי מרוב שIE6 שלט בשוק, החברה במיקרוסופט הרשו לעצמם לפתח פיצ'רים שלא תאמו לסטנדרטים ועבדו רק עם IE6. (מי יאשים אותם? לא היה אף אחד אחר שממש פיתח דאז, והw3c התעסק בדיוק בלשבור את האינטרנט עם הפיאסקו של  xhtml 1.1).  גרוע מזה, מעצבי ומתכנתי הווב בנו אתרים שמבוססים על הפיצ'רים האלו ובכך מנעו מהם לעבוד כמו שצריך בדפדפנים אחרים ולכדו בעצם את המשתמש בדפדפן הקנייני המתיישן של הענק מרדמונד.

אז השבוע הודיע לציבור דניאל גלזמן, היו"ר המשותף של קבוצת העבודה CSS שהwebkit נהיה סכנה לרשת כמו שאנחנו מכירים אותה.

מתברר שבעולם האינטרנט עולה IE6 חדש ושמו webkit, בעצם מנוע רנדור ולא דפדפן, אבל הוא עומד מאחורי ספארי וכרום. יותר מזה, הדומיננטיות שלו בשוק הסמארטפונים, טבלטים וכו' היא ללא תחרות כמעט (כי הוא מגיע עם אנדרויד וIos) . עוד מתברר שגדודי מפתחים כותבים css3 שדורש vendor prefix כמו -moz- , -webkit- -ms- ומשתמשים מטעמי עצלות או בורות רק ב-webkit. (כן - אתם אלו ששוברים את הרשת)

רגע, מה זה vendor prefix? אלו קידומות שמוצמדות למאפייני css3 שעודם ניסויים, כלומר שאין הסכם על השימושיות הסופית והApi שלהם או על איך צריך לעשות להם אימפלנטציה בדפדפנים. זהו קצת "המערב הפרוע" של הcss בדפדפן. לא שלא צריך להשתמש בהם. אבל שימוש בתגים שיש רק לחברה אחת (אה.. שוב אפל מובילים את הקו הזה) ו/או בקידומות רק של חברה אחת הופך את הרשת לנכה ומכריח את כולנו לגלוש בwebkit..

כבר למדנו מהרפתקאת IE6 על הסכנה שבמצב הזה, על הכוח המשחית ובעיקר על העצלות של מפתחים שמולידה רשת נכה אבל איך נחלצים ממנו? עוד נראה לאן זה יוליך..

הנה בcss-tricks ריכוז הטורים השונים על הדרמה הזו שמסעירה את חוגי הווב.

והנה המלצה מאיתנו - תשתמשו בpreproccessor של css נוסח sass שכתבנו עליו כאן בעבר או less, תשתמשו בprefixer (יש עוד המון ברשת) שעושה לכם את העבודה של השלמת הקידומות, ,תבדקו מה כבר נתמך ואיפה עם css5please אבל בשם השם - אל תחזירו את השלטון האפל של הסית.

ברשת:

החברה מxkcd על מכוניות, או על המבט המיוחד של מעצבים, או משהו כזה.

מיזם וקול קורא משותף של גוגל ופסטיבל האמנות צבע טרי שבת"א - ליצירות חדשות שעושות שימוש בטכנולוגיה מתקדמת.

 

והפתעת ולנטיין לגיקים חובבי מתמטיקה מגוגל : נסו לחפש בגוגל את הצירוף הזה:

נחשו איזה גרף יצוייר ע"י מנוע הגרפים המתמטיים של גוגל?sqrt(cos(x))*cos(300x)+sqrt(abs(x))-0.7)*(4-x*x)^0.01, sqrt(6-x^2), -sqrt(6-x^2) from -4.5 to 4.5
ועוד ולנטיין לגיקיה משמאל באדיבות xkcd.

עיצוברשת:

בA list apart הופיע פוסט חשוב של מאט מרקיז על תמונות בעיצוב תגובתי (responsive images) איפה זה עובד ואיפה לא ובכלל על למה זה כמעט הצליח. אז לאן אנחנו הולכים מכאן? בגדול הוא לא אופטימי והכיוון לפתרון שהוא מציע הוא ללכת על תג html חדש, שיאפשר תמונה עם ריבוי מקורות, בהתאם לסיטואציה, דפדפן, גודל מסך וכו' ועם fallback פשוט לדפדפנים ישנים. משהו שאי אפשר לעשות עם img הטוב והישן ושדומה לפתרון של html5 להטעמת תגי <video> ו<audio>.

זוהר ארד מניוזגיק - כותב פוסט מצויין על בין מעצבים למתכנתים ולמה (לדעתו) מעצביםן גם צריכים לדעת קצת css ושימוש בכלי css prototyping כמו Bootstrap. שדיברתי על זה עם מעצבת הבית נתקלתי בתגובה מעורבת לתיזה הזו. דיון שנצטרך כנראה להעמיק בו.

מפתחים:

בIETF מסתובבת טיוטת הצעה לhttp response חדשים שיענו על צרכים שצפים מהשימוש הכבד בhttp בREST API. כולל "נדרש תנאי מוקדם", "יותר מדי בקשות" ועוד כאלו. מעניין.

מפתחי Php - נמאס לכם מcurl עם הApi המוזר ? פעם, גם אצלנו הפייטוניסטים קריאות http היו עניין מוזר ואז הגיעה requests 2.0.  אז סוף סוף עשו פורטינג לספריית requests  לPhp. ברוכים הבאים למאה ה21.

אז כבר אמרנו שאנחנו אוהבים פייטון? אז הפוסט הזה מזכיר למה מפתחים אוהבים פייטון ובכלל למה זו שפה מגניבה.

 

html5 logoעדכונים מהחזית:

Modernizr 2.5 עלתה לאוויר! כבר כתבנו על הספריה שבלעדיה כמעט ואי אפשר לפתח לhtml5 . אז עכשיו יצאה גרסה חדשה ומשוכללת. הגרסה החדשה כוללת בתוכה אגב, גרסה סופר מהירה של html5shiv שאליו הקדשנו פוסט נפרד בשבוע שעבר וגם את yepnope.js.

ובהמשך להתרגשות מיציאת Html5boilerplate 3.0 בשבוע שעבר. הנה מדריך וידאו ארוך של פול אייריש שמציג את הכלי המגניב והשימושי הזה.

ואחרון להיום: ספריית Arctext.js מאפשרת לשרטט בקלות יחסית טקסט על קשת עגולה, כך שגם הטקסט מתעקם בהתאם.

 

סופ"ש כיפי ושבוע טוב שיהיה לכולכם.

אם יש לכם מה להוסיף /להעיר/להצביע אתם כמובן יותר ממוזמנים בכל ערוצי הקשר שלנ
ו

תגובה