ברשת: רשימת קריאה ושיטוט בחזית הדיגיטלית

Alonisser ,23/02/2012

רשימת קריאה:

Photograph of Women Working at a Bell System Telephone Switchboardבהמשך לטור מלפני שבועיים על עולם העבודה והטכנולוגיה הנה עוד זווית על הנושא. על התפקיד המהפך (disruptive - למישהו יש תרגום טוב יותר?) של הטכנולוגיה החדשה בעליית מעמד העצמאים /פרילנסרים החדש.  המאמר טוען שמהפכת האינטרנט מאפשרת מחד ניתוק הקשר ההיסטורי של מקום העבודה והעובד ובתוכה גם את אחדות ורציפות הזמן והמקום של העבודה ומאידך מתווכת בין אותם פרילנסרים להמוני המעסיקים. לטעמי, כמו בדרך כלל, בטקקראנצ' המבט הוא קצת אופטימי מדי על התהליכים האלו ובגיגאום למשל  גם מי שלא בטוח בכלל שזה טוב ושאופני ההעסקה החדשים (שהאינטרנט אמנם מאפשר, על זה אין ויכוח) הם חלק ממשבר של כלכלה שהופכת להיות כלכלה זמנית.

אני הייתי מוסיף לצד השלילי של זה את התפוררות ההפרדה הברורה בין פנאי לעבודה שהגנה על העובד אחרי שעות העבודה ושביטולה (יחד עם הזמינות המתמדת למייל/טקסט/vpn וכו') משרר את עולם העבודה לאורך כל שעות היממה.

ועוד סיפור שמתקשר, בכלכליסט כתבו (או תרגמו) כתבה אופיטמית על הזמן של המפתחים הקטנים שמככבים בעולם פיתוח האפליקציות, נישה כלכלית גדולה שנבראה בשנים האחרונות. אני חושש שזהו בעצם מבנה העל התרבותי (סיפור המסגרת שאנשים מספרים לעצמם) של התפוררות מקומות העבודה הגדולים והבטחון התעסוקתי בהם - ועוד ביטוי של עליית צורת ההעסקה באמצעות פרילנס.  הרי סטרטאפ שעושה אפליקציה אחת (גם אם מגניבה) שיושבת באקוספריה טכנולוגית אחרת: טוויטר,פייסבוק, אנדרויד, Ios הוא במידה מסויימת אאוטסורסינג של החברה הגדולה לסטארטאפ.

אז האם זהו עולם חדש ומופלא או שזהו עוד ביטוי לכך שהעבודה אוזלת לחברת העבודה (הספר המומלץ של יוהאנו שטראסר)?. נחכה ונראה.

 

 

 

מה חדש בעולם שפות התכנות?

עדכון מרתק מredmonk שעוסקים בין השאר בבניית מדדים מורכבים להתרחשות בעולם שפות התכנות. הם בנו מדד למשל שמשווה בין הפופלאריות של תגים של שפות תכנות בGitHub לשכיחות ולפעילות בתג השפה בStackoverflow. אז מה מתברר?

שבדבוקה המובילה של שפות תכנות על הגרף יש את javascript, python,ruby,java,php וקצת מאחורה קבוצת הc, c#, objective-c,c++ . מעניינת ההופעה (ואפילו העלייה בדירוג שלהם) של java המתיישנת ועם הדימוי התאגידי מאוד שמסתבר שעוד זוכה לעדנה (או שירת ברבור?) ושscala הולכת ונפרדת משפות המדרגה השנייה ומתקדמת למדרגה הראשונה.  מעניינת ההשוואה בין השפות העולות למה שמתרחש בעולם הפיתוח בישראל… האם אנחנו במגמה מתאימה לעולם?

הנה הגרף:

גרף שפות תכנות

 

ואחרון - טור של יובל דרור, יו"ר הגלוב, על הסוללה הבלתי ניתנת להחלפה של האייפון, חושף בעצם חלק ממנגנון השעבוד שלנו לאפל. קוד פתוח וקוד סגור גם ברמת המכניקה של המכשיר.

ברשת:

הנה עוד קבוצת סרטוני שיט ש.. אומרים. בהלימה לעולם שהבלוג הזה מסתובב בו..:

שיט שאומרים בעמק הסיליקון

שיט שאומרים בסטארטאפים

שיט שמשקיעי הון סיכון (VC) אומרים

ואחרי תעלול הגוגל החדש עם google gravity (חפשו ותהנו, עם דפדפן מודרני) גם פוסט תזכורת לכמה מגניבים כאלו בעבר (Do a barrel role וכו')

עיצוברשת:

אחד האתגרים שיכול לייאש גם מעצבים מומחים בעיצוב תגובתי הוא מה קורה לאתר שלנו עם הזזת הטלפון ממצב אופקי לאנכי וחזרה.  הנה פוסט על טכניקות התמודדות עיצוב תגובתי עם זה (אנגלית)

והנה סרגל הודעות (כמו זה שיש בהרבה אתרים שאתם מכירים) מבוסס css טהור.יפה מלמד ושימושי מאוד.

קריס קוייר כותב ב css-tricks על המעבר כמעצב לpre-processor של css (כמו less וsass), מה הקשיים בתהליך ומה היתרונות הגדולים שבזה

והנה היסטוריה מאויירת של התפתחות טפסי הרשת - web forms

מפתחים:

קוד מגניב - קווין הני העביר הרצאה מרתקת על cool code, וטוען שאף אחד לא יכול לכתוב קוד נהדר בלי לקרוא קודם קוד נהדר. דוגמאות של קוד מטורף, גם אם אני לא מבין כמעט אף שפה שם.

אלכס ידייב מדווח על פריצה לוורדפרס של האקרים ערבים ורוסים, בשיטות חדשות. השמרו לכם ונסו את הגישות המומלצות.

Hp שחררו לקוד פתוח את Enyo.js. פריימוורק js מלא לפיתוח גדול ומונחה אובייקטים עם js. מעניין שמדובר בעצם בפריימוורק שאיתה נבנתה מערכת ההפעלה WebOs (מערכת ההפעלה של palm שנמכרה לHp ואמנם לא הצליחה להתרומם אבל קיבלה ביקורות מצויינות) - מדובר בלי ספק באחד מהפרוייקטים הגדולים של js  - בניית מערכת הפעלה שלמה בשפה זו, אם לא הגדול שבהם. קודוז לHp על שחרור לקוד הפתוח ונחכה ונראה מה יעשו עם זה בקהילה ואיך זה יתפוש.

 

 

ואם אנחנו כבר בעולם הjs פריימוורק אז בהמשך לרשימת השוואה שפרסמנו לפני כמה שבועות, השבוע פרסם בוריס סמוס השוואה מפורטת יחסית בין שני הפריימוורק המובילות נכון להיום: Backbone.js וEmber.js. מעניין גם למי שמתלבט מה ללמוד עכשיו וגם בכלל. סיכום בשקל: Backbone קלה ופתוחה יותר ומיועדת לאפליקציות קלות ובינוניות. אבל דורשת הרבה מעליה. Ember היא Opinionated יותר וכבדה יותר אבל שם גם היתרון שלה באפליקציות גדולות יותר.

ועכשיו יש theme לbootstrap שמותאם מראש לjQuery mobile

 

עדכונים מהחזית:html5 logo

איך בודקים בדרך הקצרה ביותר תמיכה בHtml5? - לול גדול

לפני שבועיים עדכנו על השחרור של גרסה חדשה של Html5Boilerplate התבנית להקמת אתרי html5 מוטמעת עם css normalize, שילוב jQuery , best practice וכו' . ולפני שבוע למדריך וידאו של פול אייריש עליו.  הפעם נפנה לעוד מדריך וידאו:  מדריך לbuild script החדש שלהם (שזכה גם לפרוייקט נפרד בGithub בינתיים) .

ופול  רוגט מדגים שימוש בFullscreen Api של Html5 וגם איך מוסיפים בכפתור הקונטקסט מעל הcanvas - אופציה למעבר למסך מלא וגם הצצה למשחק Html5 החביב הזה עם השועל הקופץ (דורש פיירפוקס. לא נתמך גם בכרום ובIe)

ספר מוצלח של Mixu, בתהליך כתיבה, על הטכנולוגיה הלוהטת מהתנור של Node.js. למי שפיספס - שרת javascript (כן כן בסרבר סייד) מבוסס מנוע v8 של גוגל.

תגובה אחת

  1. מאת אילן:

    מי שמעוניין… בקרוב יפתח קורס backbone.js וunderscore.js בתל אביב.

    פרטים נוספים - 0547880094

תגובה