רשימת קריאה - יומן שיטוט ברשת הפתוחה למפתחים, מעצבים ולכולם.

Alonisser ,01/03/2012

רשימת קריאה:

סדנאות זיעה

בהמשך לעיסוק שלנו בשבועות האחרונים בקשר שבין טכנולוגיה עילית לעולם העבודה הנה עוז זווית מעניינת וקשה: ABC צילמו תוכנית בתוך מפעלי FOXCONN . אלו שמייצרים את מוצרי Apple המגניבים ומאפשרים את שולי הרווח המטורפים של החברה. מתברר שאחרי כל הלחץ הציבורי והעצומות בנושא תנאי העבודה הנוראיים בFoxconn (וסיפור הרשתות למניעת התאבדות שמקיפות את כל האופציות לקפיצה) , אפל החליטו לעשות "בדיקה" משלהם במפעל ולהזמין את הכתב של ABC (למה ABC דווקא? אולי קשור לזה שהם שייכים לDisney שקשורים קשר אינטימי לApple וקרן סטיב ג'ובס שותפה בבעלות עליה?). מתברר שחלק אדיר מהעבודה על מוצרי Apple במפעלים נעשה ביד, ללא רובוטיקה.. יש אישה שתפקידה לחרות את סימן התפוח על הגב של הIpad וכו'. מתברר שהעובדים במפעלים לא יודעים איך נראים המוצרים המורכבים - הם לא ראו אייפון או אייפד מעולם עד שהכתב הראה להם כזה. בעצם חברת העלית האהובה של עמק הסיליקון ואחת החברות המרוויחות בעולם מתפרנסת מניצול אנושי רחב היקף נוסח מפעלי המאה ה19.

אני חושב שזו עוד דוגמה לזה שאפל, לא מיקרוסופט, לא גוגל, היא התאגיד הרשע הגדול של העשור השני למאה ה21, שמפעילה אלימות ישירה כלפי עובדי הקבלן בתחתית שרשרת הייצור ואלימות מתוחכמת במשפטי פטנטים אינסופיים כלפי המתחרות במעלה השרשרת. אני גם חושב שהחשיבה ההיררכית והקניינית הזו, שמוטמעת באפל כל כך עמוק סופה להביא לשקיעתה, אבל מניח לשזה עוד מוקדם לצפות.  הנה גם טעימה הוידאו וסיכומון (גם בmashable)

 

כל מה שאני יודע על סטארטאפים למדתי מצ'ק נוריס. דווקא מאמר יותר מעניין ורציני ממה שהשם מעיד עליו.

גדי להב כתב על המשמעות של הגרף הפתוח של פייסבוק ואיך היא מתכננת להגדיל את השפעתה ברשת (ע"ח גוגל) ולמכור אותנו עוד קצת לאתרים ולמפרסמים.

 

עיצוברשת:

אוסף קישורים של השראה למעצבים  (תודה לעמיתים בpixelperfect על הלינק)

חווית משתמש - ג'יימס קאלווי פרסם ספר חדש (וחינמי) בשם "Six Circles  - an Exprience design framework"  תיאוריה על ששת המעגלים שמרכיבים עיצוב UX מצויין בימינו (המלצה מsmashing)

ברשת:

הנה פרוייקט ממש מרשים - מפת החברים שלכם בטוויטר. מאשאפ מרשים ממש בין Google maps לTwitter Api. לא סגור על מאיפה מידע המיקום, כי לפחות המה שאני שלפתי הייתה קצת מופרכת, אבל הי, זה קוד פתוח אתם יכולים לבדוק בעצמכם.

Escape.js היא ספריית js קטנה לרנדור בדפדפן של גרפיקת ANSI מגניבה (לגיקים וואנבי האקרים חובבי הז'אנר)- הנה הדוגמאות והנה הקוד לספרייה עצמה והוראות שימוש למי שרוצה ליישם כאלו בעצמו. ואם כבר אנחנו בתת תרבות ההאקרים הזו - הנה אתר שמרכז המון קבצים ותמונות של גרפיקת ANSI כזו.

הרבה זמן לא הסתובבתי בFlicker ונראה שאחרי קפיאה ארוכה על השמרים הוא חזר להיות מקום רלוונטי, אני נהנה מאוד מאוסף Getty ומהcommons (כמו שאתם מתרשמים) אין לי יותר מדי מה לומר על חידושים טכנולוגיים אצלהם, אבל יש מצב שגם זה השתפר. שווה לבקר שוב..

מפתחים וקוד פתוח:

Chaplin היא פריימוורק לפיתוח אפליקציות Js שבנויה מעל Backbone.js הפופולרית. צ'פלין נבנתה במקור לטובת פרוייקט moviepilot והצטרפה זה עתה לעולם הקוד הפתוח.

פירמידת הצרכים של מאסלו - גרסת פיתוח התוכנה. הסוציולוגים לימדו אותנו על פירמידת הצרכים של מאסלו: קודם יש להשביע את הצרכים הבסיסיים יותר (אוכל, שינה, בטחון) ורק אח"כ אפשר להשביע את הצרכים המתקדמים יותר כמו מימוש עצמי ואהבה. אז כאן טוענים שגם בפיתוח תוכנה יש פירמידת צרכים ונחשו מה - קוד נקי ומסוגנן בא אחרי עוד כמה דברים..


Php 5.4 מתקרבת
ודימיטרי סטוגוב מzend, החברה שמתחזקת את Php, שחרר השוואת מהירות בין הגרסה הנוכחית 5.3 ל5.4 המתקרבת. מסקנה מהירה- שיפור תיאורטי במהירות של בין 20% ל50%. לא הולך ברגל. כנראה החברה בZend, קברניטי Php, יקירת הרשת המתבגרת, הבינו שהמהירות היא אחד מעקבי האכילס שלה והחליטו להשקיע הרבה בנושא בגרסה הנוכחית.

ואם אנחנו כבר במהירותYahoo שחררו לGitHub את קוד המקור לתוסף Yslow שלהם שמשמש לניתוח המהירות ובעיות המהירות של אתרי אינטרנט בהתאם לכללי המהירות של Yahoo. מה שאני מניח יוסיף אליו שיפורים ואפשרויות בעתיד.

עדי אוסמני המגה פורה שחרר גרסת 1.5 לספר "הקוד פתוח" שלו: "דפוסי תוכנה הכרחיים בjavascript למתחילים".  נשמע מעניין ושווה קריאה.

אגב, פרסום ספרים "בקוד פתוח" בGitHub הוא תופעה שאני פוגש יותר ויותר בזמן האחרון. ספרים שמזמינים את הקהילה להיות חלק מתהליך היצירה והבדיקה שלהם וכל ההתייחסות אליהם היא חלק מrepo של קוד. תכלס - קוד פתוח זה רעיון שמתאים גם לספרים ולא רק לקוד תוכנה במובן המצומצם של המילה. רעיון מעניין שצריך לחקור יותר. (ושבוע הבא נכתוב יותר על GitHub)

הצצה לעתיד - מבלוג הכרומיום של גוגל, הצצה לעתיד של javascript שאחת האימפלנטציות המובילות שלה היא מנוע הv8 שלהם. לאן הולכים, מה מהתקן החדש מתחיל להיות מיושם וכו'.

Zoomooz.js הוא jQuery plugin שמאפשר לעשות זום אין וזום אאוט (תודה לרן בר זיק על ההמלצה) לכל אלמנט בדף האינטרנט. לא סגור מה ההבדל בינה לבין zoom.js הניסיונית שכתבנו עליה לפני כמה שבועות, חוץ מזה שהיא עובדת גם בIE (חשוב)

והנה אתר הדמואים של html+js של פול אייריש מקום נחמד ללמוד ממנו שכל דמו מקשר לפוסט בבלוג שלו שמסביר (נתקלתי בrepo של זה בGitHub שלו)

עדכונים מהחזית:html5 logo

ספריית Delivery.js: העברת קבצים בין הקליינט בדפדפן לצד השרת עם html5 file api + Node.js+ socket.io. עוד רעיון מגניב מגזרת הNode.js פוגש את Html5

Zip.js , עוד אחד מאותה הגזרה. מאפשר כיווץ ופתיחת Zip של קבצים בצד הדפדפן. שימושי במיוחד ליישומים שכוללים העלאת קבצים מאסיבית מצד הקליינט לצד השרת, כל שאפשר לדחוס אותם בצד הקליינט ואז ההעברה לצד השרת פשוטה יותר

פורטינג של Tidy html לHtml5 כלי הניקוי ,סידור ודיבוג Html5- שימושי.

אייריש מחדש בבלוג שלו על פתרון חדש יחסית לעוד בעיית Box model בcss (כמה יש כאלו?). הבעיה: Padding בתוך קופסה שמוגדר לה גודל מוסיף לגודל הקופסה (במקרים מסויימים), במיוחד בעייתי בcolumns או שרוצים padding קבוע לטקסט עם px בזמן שהגודל נקבע ב%.הפתרון עם css property חדש יחסית ופשוט להפליא - Box-sizing:border-box .זה נתמך בIE8 וצפונה ובfirefox דורש prefix (הכל מוסבר.. תקראו) ויש גם Polyfills לIE6-7.

 

תגובה