רשימת קריאה - שיטוט ברשת הפתוחה. למפתחים ולכולם

Alonisser ,15/03/2012

רשימת קריאה:

github octocatכתבה בwired על GitHub, ההתנהלות והיוצרים שלו ועל השינוי שהוא חלק מלחולל בעולם התוכנה. נע בין תיאור של החברה המגניבה שהיא GitHub והניסיון שלה לממש רעיונות של קוד פתוח גם באופן העבודה, בהשפעה שלה על תנועת הקוד הפתוח וקצת מספרת את הסיפור של Git וההמצאה שלו ע"י לינוס טרובלדס (אבי הקרנל של לינוקס) .אגב,לכתבה המעולה הזו יש repo בGitHub ואתם מוזמנים לעשות fork, לתרגם וכו'.

(כן, אני יודע שיש עוד כלים לניהול קוד (vcs) חוץ מgit, החברה בכתבה לא יודעים את זה)

ובתוספת מאוחרת: הנה המטא-כתבה על הכתבה הזו, ועל מה שהיא עברה אחרי שהועלתה לGitHub. (כן, גם אני חושב שויקיפדיה גילו את זה לפני שנים..וגם הניסוי המפורסם של העיתון מלוס אנג'לס ששמו נשמט מזכרוני, אבל עדיין - מעניין)

ועוד נ.ב: GitHub בנוי על Ror, שגם מתארחת עליו. מסתבר שבימים האחרונים נחשפה מגה פירצת אבטחה בGitHub שמאפשרת לדחוף עדכונים ישירות לענף הראשי (master) . אמנם הפירצה כבר טופלה אבל שוב תזכורת שעם כוח גדול באה אחריות גדולה.

הפרינט מת, יחי הפרינט - (אנגלית בטקקראנצ') אז עולם הפרינט מת? היש לו עתיד? בפרט עתיד כלכלי? שאלות שאלות וניסיון להתחלה של תשובה (שאני לא מת עליה.. טקקראנצ'ית אופיינית)

ברשת:

Slavery Footprint הוא אתר שחשוב לבקר בו.  הוא חושף את "טביעת הרגל" שלנו בעבדות בעולם - כמה עבדים בעצם עובדים עבורנו.. מהכניסה לאתר ממלאים שאלון (די מרשים באופנים שלו) על מגוון תחומי צריכה שלנו (עם אפשרות לכוונון מדויק יותר) ומקבלים תוצאה מספרית, גיאוגרפית וכו'. תוך כדי התהליך גם לומדים על עבדות ואופני עבדות בעולם כיום.

האתר הזה הוא גם דוגמא מצויינת לאיך עיצוב מצויין (ואינפוגרפיקה מדוייקת) יכול לשרת אתר, דוגמא משחוק (Gamification) מדוייק ,אינטגרציה חברתית וכו', אבל תבקרו בו גם בלי זה.

עיצוברשת:

stylebootstrap.io הוא כלי להכין themes לbootstrap הפופולארית

סוויצ' - כי צ'קבוקס זה לחלשים. תעלול css טהור ומגניב מאוד

גישה כיפית יותר ליצירת אתרים - פוסט חביב בsmashing שמחדד את עקרון הכיף בעיצוב והקמת אתרים. (זה גם יכול להיות תחת רשימת קריאה או מפתחים..לא כל דבר קל לקטלוג) עם המון דוגמאות לאתרים שממחישים את עקרון הכיף. כתבה מהסוג שאני לוחץ בה על המון לינקים וממש נהנה. כיף

רשימת plugins חדשה לjquery עם התמקדות בעיקר בעיצוב האתר (אבל לא רק)

מפתחים:

בהמשך לכתבה שהמלצנו עליה למעלה: Git, git ,git כל הזמן git אתם שומעים. וGitHub (שמבוסס נחשו.. Git) הפך לאתר שיתוף הקוד הפופולארי בעולם ו.. אתם לא סגורים בדיוק איך לעבוד עם Git . הי אולי אתם מפתחים חדשים ועוד לא התחלתם לעבוד עם version control בכלל (יש מצב, בטח אם אתם ישראליים), אולי אתם עובדים עם svn, או bazaar או.. אחת מהחלופות האחרות ומתקשים ללמוד טכנולוגיה טיפה חדשה. אז הנה אחלה מדריך לכניסה לעולם של Git (אנגלית).

השפה שאתה אוהב לא מספיק טובה - בהמשך לקישור של שבוע שעבר על "למה פייטון חשובה לנו" הנה פוסט יפה של אותו הכותב שמסביר למה לא להתקע בשפה אחת ולמה צריך ללמוד עוד שפות תכנות(אנגלית)

מדריך בעברית (בעצם סדרה) של מורד שטרן על פיתוח הרחבות לכרום.

ספריית Php לחיבור מנוע הv8 של js לPhp(?) - במסגרת ההתחממות המחודשת בגזרת Php.

Hyde - פרוייקט פייטון (על בסיס django) ליצירה מהירה של אתרים סטטיים (יחסית) - תחליף וורדפרס לדברים מסויימים והי זה פייטון ופייטון זה כיף!

מהירות היא גם פיצ'ר כתבנו לא פעם, ובעולם הקליינט "העבה" של היום אלמנט מרכזי בשיפור המהירות הוא ויתור על רנדור Html בצד השרת לטובת רנדור html בצד הקליינט  (בד"כ מjson מצד השרת) עם Js. ואכן, צצו בעת האחרונה המוני פתרונות Js templating, וHogan.js , האח הקטן מבית טוויטר הוא רק האחרון שבהם. אז הנה השוואת מהירות של פתרונות js templating שונים ומשונים (אין עדיין את hogan אבל אני מהמר שתוך כמה שעות כבר יהיה revision שכולל אותו). וכן, לא בטוח שזה השיקול המכריע בבחירת פתרון Templating מתאים עבורכם (פשטות? אינטגרציה בFramework רחב יותר?).

Web Api מבית AskGeo שמחזיר timezone (דורש הרשמה) מול get של קורדינטות גיאוגרפיות - Lat/Lng.  יכול להיות שימושי מאוד

html5 logoעדכונים מהחזית:

הכרות עם אלמנט הtrack בHtml5 שמאפשר הוספת מטע-מידע כמו כתוביות, פרקים, כותרות משנה וכו' לקטעי וידאו (IE 10 או כרום 18), פשוט ומאוד שימושי - במקום לעשות כתוביות מוטמעות בוידאו ולהעלות כמה גרסאות של הוידאו או להשתמש בתוכנות ופלאגין של צד שלישי לפתור את הבעיה הזו.

הכרות עם context-menu בHtml5 - שילוב בין attribute בתוך תגית (contextmenu="Mymenu") לתגיות מתארות (קצת כמו map בתמונות בזמנו) - כך שאפשר להוסיף למקש הימני (ואפילו רק בבלוקים מסויימים ולא בכל הדף) תפריטים ייעודיים ומ ג נ י ב י ם (או שימושיים רחמנא ליצלן)

 

מה אנחנו לא יודעים? (על הדפדפנים שבהם גולשים לאתר שלנו) - מצגת מעולה על התמודדות עם האי וודאות של הדפדפנים (שכבר התייחסנו אליה

בעבר) ואיך מתמודדים איתה בטכניקות של graceful degradation וprogressive enhancement בפיתוח ווב מודרני.

אל תדפקו את הרשת - כותרת של מצגת מוצלחת עם דגשים מהcutting edge לפיתוח וובי לmobile.

אגב Mobile וhtml5. אז אתר Html5rocks המצויין זכה לשדרוג לא מזמן עם שלושה תחומי משנה שביניהם גם Mobile וgaming. אז הנה התת אתר בנושא html5 for mobile  עתיר מידע וגודיס.

ריכוז דמואים של WEBGL  וweb audio api מהשבועות האחרונים.

תגובה