עולם הפייטון כמרקחה

Alonisser ,27/02/2012

עוד שבוע בערך יתקיים כנס 2012 PyCon ובתוכו ועדת השפה של פייטון

ובועדת השפה אמור (להבנתי) לעלות לדיון PEP  414 של Armin Ronacher  שיציע להחזיר לפייטון 3 (בגרסת 3.3) את הUnicode literal: כלומר את הביטוי u'unicode string'. המטרה - להקל את המעבר לפייטון 3, בפרט לאפשר להעביר את כל הווב פריימוורקס הגדולות של פייטון כולל django המגה פופלרית, turbogears וpyramid ואחיותיהן מבוססות הPylon והמוני פריימוורקס קטנות יותר לפייטון 3, להחזיר חלק מהרציפות בין פייטון 2 לפייטון 3 ולקדם שלום עולמי (תוך מניעת נשק גרעיני מאיראן).

על מה המהומה?

שלפני כמה שנים הוחלט שפייטון סוחבת איתה יותר מדי מורשת של קוד מתיישן, סגנון לא רציף (ובפייטון  סגנון זה דבר רציני) ותמיכה בסרבולי עבר ושצריך לבנות אותה מחדש ולוותר על התאימות אחורה (של חלק מהקוד). פייטון 3 הייתה אמורה להיות הדבר המבריק החדש, ופייטון 2.6 המהדורה האחרונה של פייטון 2 את הקוד אמורים להמיר עם ספריית 2to3. אח"כ החליטו למשוך לפייטון 2.7 ולהוסיף קצת אמצעי תאימות ( import from  future) אבל לא שינו את ההחלטה המקורית. פייטון 3 לא תשמור על תאימות מלאה עם פייטון 2 (לפחות עם פייטון 2 המאוחרת - 2.6-2.7, אף אחד לא היה כועס אם קוד של 2.4 לא היה עובר)

הבעיה: שההחלטה הזו לא עובדת..

הציבור הפייטוני הותיק לא כל כך עובר, היתרונות של מעבר לא ממש ברורים ואילו החסרונות  ברורים מאוד: התנתקות ממסות של קוד עובד והמוני ספריות מוצלחות שלא עשו את המעבר. מי שכן עובר הם דווקא ניוביז לפייטון שבטח לא יקדמו מדי את השפה. ובקהילת הותיקים יש נתק (בקוד) בין הקבוצה האידיאולוגית שעברה לפייטון 3 לקבוצה שלא. אל תזלזלו בנתק בקוד, בעולם התוכנה בקוד פתוח, הקוד הוא דיאלוג, ושבירת רציפות הקוד משמעותה שבירת הדיאלוג. וזה לא שהעולם מסביב קופא על שמריו, Ror סחפה המונים לעולם הRuby שמתחרה על קהל דומה לפייטון, שפות חדשות נכנסות לתמונה חדשות לבקרים כמו גם טכנולוגיות חדשות ועולם הפייטון שמפתחיו קרועים בין שתי עולמות לא מגיב מספיק מהר..

ארמין, מפתח מרכזי בעולם הפייטון (שאחראי בין השאר על המיקרווובפריימורק flask  וWerkzeug ), עוסק וכותב על הבעיה עם פייטון 3 לא מעט זמן.

ונראה שבניגוד לחלק מהתחזיות גוידו ון רוסמו,אבי השפה, שמוגדר "העריץ הנאור לתקופת חייו" של פייטון מסתמן כתומך (כך ע"פ ציוץ של ארמין).

נחכה ונראה האם מהמהומה ירפא הנתק בעולם הפייטון או רק ילך ויעמיק.

 

גילוי נאות: אנחנו אוהבים פייטון.

תגובה