רשימת קריאה - עדכונים מהחזית ברשת הפתוחה

Alonisser ,22/03/2012

רשימת קריאה:

Api והרשת הפתוחה:

בprogrammableweb שחררו דו"ח על המתרחש באתר שלהם שמשמש כDirectory  לApi ולmashups. בתמצית: שיש הרבה יותר Api של אתרים ממשלתיים שמאפשרים גישה לנתונים שלהם מתוך 231 Api של רשויות ציבוריות וממשלתיות למעלה מחצי הApi האלו נוספו בחודשים האחרונים. שסה"כ הApi באתר הכפיל את עצמו (לפי הגרף לפחות) מ2500 בערך לפני שנה לכ 5000 היום. עוד אנו למדים שREST מבסס את עצמו כהדרך לעשות Api (שזה הגיוני בעולם וובי) ושמספר הממשקים של אתרים ורשתות חברתיות גדל ב35% בשנה האחרונה .כן, אני יודע שלא מדובר באתר הכי מעודכן בעולם וחלק מהApi הישנים שבו (בפרט הsoap) לא מעודכנים בכלל אבל עדיין אינדיקציה מעניינת.

יותר מעניין מבחינתי הוא התפקיד שהתתפוצצות הApi הזו ממלאת ברשת הפתוחה.  אני חושב שממשקי המתכנת הם דוגמה להשתלבות בין הגיון עסקי לקוד ומידע פתוח.  החברה/הארגון פותח את האפשרות לגשת למידע שלו, שנצבר בעמל, (או לחלקו) ולהשתמש בו לצד שלישי כלשהוא, שיבנה על בסיסו יישומים חדשים/יציג את המידע בדרך שונה וכו כראות עיניו (במגבלות כללי השימוש). לגמרי ברוח הGpl  . נכון, לApi יש כללי שימוש, לפעמים גם דרקוניים למדי, כמו במקרה של טוויטר ופייסבוק, לפעמים דורשים הרשמה, לפעמים הגישה החינמית מוגבלת בכמות או מהירות הנתונים וצריך לשלם בשביל גישה מלאה ועדיין.. נראה כי המגמה הזו שיש בה win win (למפתחים שיכולים להשתמש במידע הזה ולחברות שבונות ככה אקוספריה טכנולוגית סביב המוצרים שלהן ומושכות משתמשים חדשים פנימה, כמו גם מקבלות "בחינם" פיצ'רים חדשים על המידע שלהן ב"מיקור חוץ" לכאורה) היא ברוח עולם הקוד הפתוח, המידע הפתוח. העולם שאנו רוצים לחיות בו.

* מה זה בכלל Api? Application programmer interface כלומר ממשק המאפשר גישה תכנותית "מבחוץ" לנתונים של מערכת תוכנה. גישה כזו יכולה להיות מוגבלת לקריאה של נתונים מסויימים/לקריאה של כל הנתונים ואף לביצוע פעולות בתוכנה עצמה. למשל הApi של טוויטר מאפשרת באמצעות http requests לקרוא נתונים מטוויטר, לכתוב טוויטים וכו'

אנחנו והמכשירים הניידים שלנו:

תרימו רגע את הראש מהמכשיר ובואו נדבר פוסט יפה (אנגלית) על  ההתמכרות שלנו למכשירים סלולארים ולמולטי טסקינג כוזב ואיך זה דופק אותנו .. וגם האתר עצמו מהמם.

איך הסמרטפונים משנים את המובן שבו אנחנו אנושיים:"So appy together" כתבה ארוכה בBoston Magazine על הקשר שלנו עם הסמרטפונים שלנו, האינוש שלהם, ההשפעה שלהם על חיינו על תנועת "האני המדיד" שנעזרת /מתמכרת להם ועוד - מאמר ממש מרתק וחשוב (אנגלית) וגם מאויר יפה.

פרילנסרים: זוכרים את הפוסט מלפני כמה שבועות על השינוי בעולם העבודה ו"עליית" הפרילנס כצורת העסקה ותפקיד טכנולוגיות האינטרנט בכל זה? גם אם לא אז לא נורא - כי הנה אינפורגפיקה יפה (ברוח משחקי מחשב ישנים) על פרילנסרים והבורות שבדרך.

ברשת:

collusion- מי עוקב אחרינו? תוסף פיירפוקס  ישירות מmozilla עצמה שחושף לנו מי האתרים שמשתילים עוגיות, קוד וכו' בדף שאנחנו צופים. מרתק/מפחיד וכדאי לזכור שבאינטרנט- "אם זה בחינם אז כנראה שאנחנו זו הסחורה".

אבא/gnu - קומיקס במיוחד לחובבי הקוד הפתוח ומעריצי סטולמן . עוד טייק על נושא ה"חינם"

עיצוברשת:

40 דוגמאות מגניבות לאתרים עם עיצוב תגובתי - לא טרוויאלי ומעורר השראה (speckyboy) , תקווה לזמנים שגם האינטרנט הישראלי יראה ככה וגעגוע לקונספציה (השם יקום דמה)

מפתחים וספריות:

Tower.js : פריימוורק full stack נוסח Ror או django או turbogears לפיתוח בjavascript!  וnode כולל כל הגודיס שכוללים:orm, Models,controllers, routes וכו' - נראה מאוד מבטיח ושווה בדיקה

תפסיקו לשלם את מס הjQuery שלכם, קורא סם ספארון מStackoverflow ויוצא נגד המנהג לשים בhead את פונקציית הקסם של jQuery של document.ready  ומציע טכניקות חלופיות להשתמש בה בfooter , על הדרך גם חשיבת js יפה ומעניינת.

LucidJS ספריית js קטנה להוספת custom events ולטיפול בהם.

Morris.js היא ספרייה ממש מגניבה לייצר גרפים של סדרות נתונים. html5 ובנוי מעל Raphael וjQuery. ועם Api פשוט שחבל לכם על הזמן. נסו ותהנו

Bem היא טכניקת בניית פרונט-אנד לאתרים מורכבים עם מתודיקה מובנית. רעיון מעניין מYandex ויש גם כלים שהם שחררו לזה.

Basket.js היא ספריית Js קטנה של עדי אוסמני (כן, עוד עדי אוסמני) ששומרת סקריפטים מצד השרת בlocalstorage בclient side, כך אחרי הפעם הראשונה שהם נטענו לא צריך לטעון אותם שוב מהשרת אלא הם טעונים ישירות מהקליינט סייד. קול

GoMo - יוזמה חדשה מבית  google שמיועדת (לפחות על פניו) לסייע במעבר אתרים לmobile friendly.  כולל כלי פשוט מאוד שמאפשר לראות את האתר הקיים שלנו בmobile, לא הכי מתקדם אבל נחמד.

html5 logoעדכונים מהחזית Html5 ועוד קוד פתוח:

איך לשמור תמונות וקבצים בצד הקלינט עם  localstorage (מאגר מידע, תחליף עוגיה, שנתמך בכל הדפדפנים המודרניים) - מדריך מצויין מבית Mozilla hacks. כדאי לשים לב שזה פתרון מוגבל (ונוגעים במוגבלות שלו בהערות) בגלל מגבלת הגודל של Localstorage. למה שנרצה בכלל לעשות את זה? כדי לא לטעון בכל פעם תמונה מצד השרת לקליינט, בפרט קליינט עם קישוריות מוגבלת כמו מכשיר סלולארי.  הפוסט עוסק גם באיך שומרים אובייקטים (רמז:JSON.Stringfy) בLocalstorage וכו'

והנה הרחבה של אותו הפוסט שמחליף את localstorage בindexdb, שהוא עוד לא נתמך בכל הדפדפנים אבל בנוי טוב יותר למשימה.

אני ככלל הייתי מציע לעשות את זה עם רובד הפשטה של הstorage ברמת הדפדפן עם ספריית Js מהממת כמו lawnchair שהשמירה באמצעות Json מובנית בה ונותנת לנו גם אבסטרקציה מסויימת של הdb שהדפדפן הספציפי תומך בו ודרדור אמצעים מובנה (אם כי מתחיל דווקא מLocalstorage במקום מIndexdb, טוב נו בטח אפשר לעשות לשחק עם זה)

והנה יש Api גם לhtml5please. ומדובר בApi שימושי במיוחד. אתם מכניסים לתיבה בדף את טכנולוגיות החזית שאתם משתמשים בהם,מעולם הHtml5, css3 וכו' (אל דאגה, יש השלמת מילים אוטומטית גם אתם לא זוכרים בדיוק את האיות או שם הטכנולוגיה) ומקבלים קוד (עם/בלי מודרניזר) להכניס לדף שלכם. שגולש מגיע לדף שלכם עם דפדפן שלא תומך בפיצ'ר שאתם משתמשים בו הוא מקבל הודעה מעוצבת ששולחת אותו לגרסת דפדפן מעודכנת לדפדפן שלו שתומכת בפיצ'ר ו/או רשימת דפדפנים שכן תומכים. מגניב ושימושי מאוד מאוד

 

תגובה