רשימת קריאה - יומן מסע ברשת הפתוחה - למפתחים ולכולם

Alonisser ,22/04/2012

רשימת קריאה:


אז רובוטים חולמים על כבשים חשמליות? - כתבה בגארדיאן על תבונה מלאכותית ונתיב ההתפתחות והמחקר בתחום.

הרבה מים זרמו מאז ששאל טורינג ב1950 "האם מכונות יכולות לחשוב" אבל מתברר, שאולי להפתעת חלוצי התחום, עדיין אין מכונות עם בינה מלאכותית מובהקת (כאלו שעוברות את מבחן טורינג) אבל מאידך.. שיש כיווני התפתחות שונים לגמרי. מרפרף על הרבה סוגיות בתחום מההבדל בין נצחונות השח של "כחול עמוק" לנצחון בJeopardy של של "ווטסון" בשנה שעברה ועד להאם אינטלגנציה של מכונות צריכה להיות דומה לאינטילגנציה אנושית. ממכונות שעושות אמנות ומוזיקה ועד לרובוטים שממציאים לעצמם שפה .  מעניין מאוד #געגועים להרהור עמוק, המחשב השני בעצמתו בכל הזמנים.

ברשת:

פרוייקט חדש (ראשון מאז 2006) מבית ויקימדיה - קבלו את ויקי דאטא. המיזם, שנראה בשלבים ראשוניים יסחית, אמור להוסיף לויקידמדיה רובד של טיפול ושמירה במידע מובנה (structured) - טבלאי יותר מטיבו. אם הבנתי נכון, גם חלק מויקיפדיה יעבור בסופו של דבר לשימוש בויקי דאטא כbackend משותף - כך שיתאפשר למשל לעדכן פיסת מידע מסויימת במקום אחד, וכל הערכים שמציגים אותה, בשפות שונות ובקונטקסטים שונים, יתעדכנו בהתאם.

אחד באפריל בגוגל: הנה גוגל Elegantizer , גוגל Tap, גוגל multitask

שביל החלב (לגיקים חובבי הז'אנר) - והכל בhtml5 canvas

מנוע חיפוש לא רשמי לxkcd (שום דבר לא רשמי ביחס אליהם, כולל הטוויטר שלהם וכו') - שימושי בקונטקסט מוגבל ומטופש משהו

 מפתחים:

אז ג'אווה היא הקובול החדשה? - לאן הולך עולם הג'אווה ? אורקל פרסמה מפת דרכים לג'אווה ולי נדמה שלמרות לוח הזמנים לעשר שנים הקרובות  והעלייה (התמוהה בעיני) בפופלאריות של ג'אווה, אולי בגלל אנדרויד, יש מישהו לחוץ באורקל. והי, אורקלים יקרים, לטעון בקול ש ג'אווה היא לא הקובול החדשה קצת מוכיח שלשם זה הולך. שיהיה לכם בהצלחה עם זה.

cache them if you can - עוד על אופטמיזציה וחסכון בhttp requests שיוצאת מהנחה שבקשת הhttp החסכונית ביותר היא זו שלא מתבצעת. מלמד מאוד.

ללא עימוד - למה אנחנו הולכים להפרד מpagination (לפחות מכזה מאסיבי) . גם מטעמי שימושיות, וגם בגלל שכלולי צד לקוח.  עוד אחלה פוסט בcodinghorror .

הזוכה בתחרות הJs1k להשנה -  לפרוייקט הjs המרשים ביותר בפחות מ1k של javascript - ערב סתווי. #באמת מרשים

mojito שוחרר לקוד פתוח. הMvc פריימוורק של yahoo . מחד זה מבית יאהו שלא במיטבה בימים אלו, מאידך צוותי הJs שלהם תמיד היו אלופים. אם בא לכם להעמיק

Fiddle Salad - עוד כלי שנזרק לקלחת הלוהטת של עורכי קוד וובים. זה ספציפית שמקבל הרבה השראה מJsFiddle תומך במגוון רחב יחסית של שפות וpreproccessors כמו haml, zen coding, less, sass,scss, coffeescript, python to js ועוד כמה. ומאפשר, כמו Js fiddle לנסות את הרעיונות שלנו בלייב, לראות איזה html נוצר מהם, איך יראה הcss והJs המתקמפל מהpre proccessor וכו' . שימושי אבל ההתנסות עוד לא חלקה, שווה לעקוב

לינוקס - חדשות מהshell:

יותר ויותר אני מגלה שברירת המחדל שלי שאני כותב קוד הוא לעשות את זה בלינוקס vm ולא בהתקנת הבית שלי בwindows, זה פשוט עובד טוב יותר וחזק יותר ובטח גם מתרגל את מיומנויות הdeployment בצד השרת (ואין באמת אופציה להעלות אפליקציה וובית שלא  על שרת לינוקס, שאף אחד לא יזכיר עכשיו iis). אז הנה כמה גודיס שליקטתי:

codestre.am הוא כלי להקליט בstreaming את הterminal linux שאני עובד עליו - גם מגניב לטוטוריאלס וגם בכלל

commandlinefu - היא מאגר אישי/חברתי לcommandline חברתו הטובה של המפתח. אם תרצו, stackoverflow פוגש את delicious לשורת הפקודה כולל דירוגים והצבעות. גם קול, גם מלמד מאוד וגם שימושי למאגר האישי. יש להם גם חשבונות טוויטר שמצייצים צירופי שורת פקודה פופלאריים. הרוב כמובן בbash, אבל גם perl. powershell ועוד וריאנטים.

ו HUD פוסט של Mark Shuttleworth (המיליונר שמאחורי canonical : ubunto וכאלו)על ממשק המשתמש שאחרי ממשק המשתמש שubunto 12.04 מנסה לקדם אלינו במסגרת הunity שלהם. לא יודע אם יתפוש, אבל בלי ספק מבט מסקרן על העתיד של הpc (ולפחות אצל מפתחים לpc יש עוד עתיד) מעבר לממשק המשתמש הגרפי הנוכחי שנמצא איתנו בלי הרבה שינויים כבר קרוב לשלושים שנה. (ואולי העתיד בכלל יהיה Metro - הטייק של מיקרוסופט לנושא) ויש גם סרטון

ובחיית, אם אתם רואים תמונה של סטולמן או בובת פינגווין על השולחן שלי, תנו לי סטירה, כי באמת יש גבול :

(הגבול מובא אליכם באדיבות xkcd)

עדכונים מהחזית:html5 logo

webshims - ספריית js שבנויה מעל Modernizer וjQuery ומספקת תחליפי (Polyfills) ג'אווסקריפט לאפשרויות html5 שאינן נתמכות בחלק מהדפדפנים (או בגרסאות ישנות). וואלה - יש אלף כאלו לא? במה היא מיוחדת? התשובה היא גם בשילוב המובנה עם Modernizr , אתם לא צריכים לבצע את ההטמעה של בדיקת התמיכה בhtml5 Api הספציפי ואז להריץ את הספרייה התחליפית, webshims עושה את זה במקומכם. וגם הכיסוי הרחב יחסית של html5 Apis שונים. כלי עם הרבה פוטנציאל ששווה לעקוב אחריו. הייתי שמח אם היה לו גם שילוב מובנה עם html5please Api במקרה של אי תמיכה בפיצ'ר מסויים.

הw3c  - קבוצת התקינה של הרשת למי שלא מכיר, פרסמו עשר טיוטות חדשות של תקני html5 . כדאי להכיר לאן הולכים, זה די מרגש.

מדריך יפה בhtml5doctor שמדגים בניית אתר המאפשר גרירת קבצים מהdesktop והעלאה ישירה שלהם לשרת הרשת (מאת מי אם לא רמי שארפ הבלתי נלאה)

KineticJS - היא ספריית js לhtml5 canvas שמוסיפה רובד של אינטראקצית משתמש מובנית על canvas. בין השאר מוסיפים שכבות של canvas שיושבות אחת על השנייה ובכלל Api שימושי לcanvas. נראה מגניב ושימושי.

הרבה חומר אחרי שתיקה בגלל החגים

שיהיה שבוע טוב ומוזמנים כמובן להוסיף ולהגיב בהערות, טוויטר, פייסבוק שלנו.

תגובה