רשימת קריאה - יומן שיטוט ברשת הפתוחה

Alonisser ,29/04/2012

 

הרשת הפתוחה:

אז כמה פתוחה רשת האינטרנט שלכם? מפה אינטראקטיבית מבית הגארדיאן שמציגה את רמות החופש של האינטרנט לפי מדינות ולפי פרמטרים שונים. גם מגניב וגם מלמד על אחד האיומים שיש לאינטרנט הפתוח.

הIPA - רישיון מוגן מטרולי פטנטים. ההנדסה של טוויטר העלו לרשת הצעה להסכם שהם מכנים IPA. בבסיסו מדובר על הסכם בין החברה לעובדיה שמבטיח שהחברה לא תשתמש בפטנטים שעובדיה פיתחו למטרות התקפיות. מה זאת אומרת? בואו נבין רגע את ההתרחשות:  מכירים שחברה מחתימה את העובדים שלה עם הסכם שכל הפטנטים שיפותחו מפרי עבודתם יהיו רכוש החברה? ואז הם עולים על משהו מוצלח והחברה מצליחה וגדלה ורושמת פטנטים והכל סבבה. סבבה עד ש.. בוקר אחד החברה כבר פחות מצליחה ופחות ומפטרת ומקצצת ומחליפה מנכ"ל ואולי היא גם נמכרת בדרך. ויום אחד יש הבעלים משוטט באינטרנט ורואה חברה אחרת, שעכשיו היא מצליחה ולוהטת ויש לו רעיון.. אתם מכירים איך הסיפור מתגלגל - תביעה על הפרת פטנט עלום שנרשם אי שם בעבר ונהיה גנרי מזמן (כמו mp3, או שימוש בממשק חלונות, או עכבר) ומשפט ארוך עם טרול הפטנטים שמסתיים באיזו פשרה שבה החברה הלוהטת משלם לחברה המתה כמה דולרים (ולפעמים אלו הרבה דולרים).  לפעמים לא רק חברות מתות נוקטות בטקטיקה הזו - מיקרוסופט ואפל מנהלות מלחמת פטנטים נגד גוגל וסמסונג. אומרים שגם רכישת מוטורולה ע"י גוגל נועדה לתת לגוגל מאזן אימה של פטנטים במלחמה הזו וגרוע מכך, בשבועות האחרונים גם יאהו, ענקית האינטרנט המדרדרת פצחה במלחמת פטנטים משלה בדרכה לממלכת הטרולים. וכל המלחמות וכל התביעות האלו כמובן מעכבות את ההתפתחות הטכנולוגית, תוקעות יזמות, משתקות התפתחות ובעיקר מנצלות את עבודתם של מהנדסים ומתכנתים שממש לא היו רוצים שתנוצל כך.  אז איך זה קשור להסכם IPA של טוויטר? פשוט מאוד, ההסכם מבטיח לעובדיה שטוויטר לא תוכל להשתמש בפטנטים שהם פרי עבודתם (עודף ערך היו מרקסיסטים כותבים פה)  לתביעת פטנטים התקפית ומכאן מוציא את העוקץ מהיכולת לנצל את הפטנטים של החברה כטרולים. זו רק התחלה ואם חברות רבות לא יאמצו הסכמים כאלו זה לא יתפוש. אבל זה צעד נכון בדרך.

עולם חדש מופלא:

Meteor! מוגדרת כ"אוסף טכנולוגיות רשת חדשות לבניית אפליקציות רשת" והיא אחת הדברים המדהימים ביותר שראיתם.  קוד אחד לצד השרת וצד הקליינט, עדכונים חיים של הדף בדפדפן אחרי שינוי הקוד (או ביצוע פעולה בשרת) - חיים, בלי רפרוש, חיים לגמרי. ביצוע קריאות וכתיבה ישירות לdb (כרגע בעיקר MongoDb) מהjs בצד הקליינט , עדכונים חיים של הקוד בצד המשתמש שאתם מעדכנים את האפליקציה שלכם וחבילות קוד מוכנות שמאפשרות להפעיל מהקופסה מגוון טכנולוגיות js וחברים ואפילו deployment לTarball או לענן יעודי שהם מפעילים בפקודה אחת.  וואו וואו

הכל מבוסס Js ורץ על Node.המון עוד חסר, גם עוד אריזות קוד, גם אותנטיקציה בצד הקליינט (שהעדרה מאפשרת לכל משתמש להרוס לכם את הdb מהconsole שלו) ועוד ועדיין, אתם חייבים לראות את זה, אפילו שזה בשלב די ראשוני. 

וגם Firebase באותה משבצת (או משבצת דומה) של קסמי js וניהול הdb מצד הלקוח עם דגש יותר על אפליקציות realtime באמת.

בשני המקרים מדובר בין השאר על ישום websockets וטכנולוגיות נוספות מהקצה המדמם של Js וHtml5

 

 

 

וגם רבקה מרפי משרטטת את הבסיס (baseline) ואוסף הטכנולוגיות שכל מפתח ווב שמכבד את עצמו צריך לדעת היום. אחלה רפרנס למתחילים.

וjs cheatsheet  מA ל Z. קונספט נחמד וחלק מהערכים לא טרוויאליים.

CoffeeConsole מוסיפה תמיכה בCoffeeScript היישר מהdev console של כרום.

Hammer.js היא ספריה להוספת תמיכה באירועי מגע (Touch) מורכבים - כלומר Multi gestures. אם החלטתם ללכת בדרך הארוכה ולא להשען על Phonegap או פתרון דומה

מפתחים:

Php - לאן?

PHP - מופת של תכנון רע. פוסט בלוג די ארוך,  שמסביר למה PHP היא שפה מחורבנת ולא כדאי לכם להשתמש בה. ממגוון כיוונים. מעניין וגם מלמד אם אתם ממחנה הphp על כל מיני דברים שכדאי להתייחס אליהם.

php-snow - ניסיון לתקן את Php ע"י שפה נקייה וברורה שמתקמפלת לPhp כמו coffeescript ל Javascript.

אני מודה, אנחנו לא אוהבים php, (אם כי לפעמים שצריך רק לזרוק קובץ על שרת web שירוץ יש לנו הרהורי כפירה), אנחנו פייטוניסטים בעיקר וגם מחבבים Js על כל המוזרויות שלה. אני חושב שPhp כבר לא תחזור להיות הlingua franca של הרשת ולצערם של מפתחי Php, גם לא הcobol החדשה.

ידיעות מהcommand line:

Mosh היא תחליף ssh חדיש, מותאם במיוחד למשתמש הנייד עם סלולאר, ויפי וכו' בתמיכה בקישוריות מקוטעת וגם גודיס כמו עריכה של שורת הפקודה וכו'

Wemux היא כלי לעריכה שיתופית של קוד בterminal console. מיועד לpair programming ומאפשר מגוון אפשרויות לעשות את זה, ממראה, עכבר משותף, עכברים נפרדים וכו'.

 

ובקטנה: איך עובדים דפדפנים ריכוז מאמרים ומידע על .. לחלקם כבר רפרפרנו פה בעבר, אבל עדיין רשימה מעניינת של פול אייריש שמתארח בHtml5rocks ועם אפקט יפה על התמונות.

Html5 מהחזית:html5 logo

משחקים, משחקים, משחקים. כולם רוצים משחקים. אבל משחקים בHtml5 דוחפים את canvas וjs לקצה שלהם. הנה 2 מאמרים על מודרניזציה, שדרוג ושפצור לשיפור ביצועים של משחקי Html5 מבוססי canvas:

לשחרר את העצמה של משחקי Html5 הוא פוסט על שדרוג משחקי Html5 ע"י שימוש בהאצת חומרה

ועוד אחד על טכניקות למודרניזציה של משחקי canvas

ונזכיר גם את התת אתר החדש של Html5Rocks/gaming שכולל המון מידע בנושא

 

ומייק רובינסון מHtml5Rocks עושה את "השיחה" על האלמנטים הסמנטיים של Html5 ולמה הם כן חשובים (ויש גם שרטוט מבהיר מצורף)

תגובה