רשימת קריאה - יומן שיטוט ברשת הפתוחה

Alonisser ,10/05/2012

שווה קריאה:

להסתכל לנתונים בלבן של העין: פוסט מעניין בsts, הפרוייקט החדש של איגוד האינטרנט הישראלי על מה אפשר ללמוד מהשימוש שלנו ברשת (רמז, די הרבה, מפחיד כמה שהרבה)

ברשת:

צעד גדול  לג'אסטין קנאפ, צעד קטן לאינטרנט. מסתבר שג'אסטין קנאפפ סיים זה עתה את העריכה המיליון שלו בויקיפדיה. ומסתבר שהעורך העסוק ביותר של ויקיפדיה, בהתנדבות כמובן, התפרנס עד לפני שבועיים כשליח פיצה. שליח שפוטר בגלל מחסור בעבודה.  וגם זה זרקור מעניין על קהילת הקוד פתוח ובפרט קהילת הידע הפתוח ועל השאלה האם אפשר גם לקיים אותה ולהתקיים ממנה בכבוד בעולם הקפיטליסטי שאנו חיים בו?

זוכרים את ההרצאה המדהימה של ברט ויקטור על כלים שנותנים פידבק מיידי לתהליכי המצאה? אז הנה פוסט שמסכם חלק הכלים שפותחו בשבועות האחרונים בהשפעת ההרצאה הזו, כולל עורך קוד ב"לייב", משחק שאפשר לכתוב לו שלבים תוך כדי משחק ועוד. שווה לנסות וגם להכיר.

וגם Light Table דמו של פרוטוטייפ (לא יכול להיות מדוייק יותר) של Ide מסוג שונה לגמרי.. מושפע מאוד מההרצאה

וגם חנונים ברשת (אתם? לא.. מה פתאום) - סרטון גיוס חדש של טוויטר, Code class. מה שהיפסטרים ממני יקראו לו :אירוני ומודע לעצמו. אבל מצחיק:

http://www.youtube.com/watch?v=sh4O6DRs26M

למפתחים:

TodoMVC - מיזם די מבריק מבית עדי אוסמני. מדובר בGitHub repo שאתם מוזמנים להעתיק למחשב שלכם. המיזם קובע מפרט לאפליקציית TODO list פשוטה, ברירת מחדל נפוצה בdemo של web frameworks והתיקיות שהעתקתם למחשב שלכם כוללות את הקוד להרצה של אפליקציית הtodo הזו במבחר MVC מעולם הjs. כך שאתם, יכולים להתנסות עם אפליקציה דומה באפשרויות השונות שמציעות הMVC השונות ולראות מה מתאים לכם בכלל, להכיר דברים חדשים, או בכלל לבחון אפשרויות לפרוייקט ספציפי #מועיל.מאוד

Miso project -  הוא פרוייקט Js מרשים לעיבוד datasets בצד הלקוח (יעני בדפדפן), כולל מקבצי csv ומגוון מקורות אחרים

jQuery mobile הגיעו לגרסה 1.1 בשעה טובה. הם מספרים על המון שיפורים ותיקוני באגים אבל קודם כל על סרגלים קבועים (fixed toolbars) אמיתיים וכתיבה מחדש של מערכת הajax וטעינת הדפים ועוד.

וגם phonegap בגלגול החדש שלהם כ Apache cordova הגיעו ל1.6. ההודעה החשובה - עמידה (כמעט לגמרי) במטרה של איחוד הjs לפלטפורמות השונות שפונגאפ תומכת בהם לקובץ אחד משותף cordova-js וגם תמיכה מלאה בwindows phone 7. כל שנבקש לו יהי.

retina.js ספריית js  יחד עם Less mixin ועוד גודיס שכולם מיועדים לאפשר לכם להטמיע באתרים שלכם תמונות ברזולוציה גבוהה מאוד לטובת מכשירי Apple שתומכים בretina display החדש.

למי שפיספס - מדובר בתצוגה חדשה שאפל מטמיעה במכשיריםה החדשים שלה (ובטח תופיע בדור הבא של כל מכשירי צריכת המדיה החדישים) - סוג של תצוגת HD לIphone, Ipad שאמורה להיות מדהימה (אין לי Iphone אז לא יודע). הספרייה כוללת בין השאר:

  • רכיב media query שבודק אם המכשיר שצופה באתר תומך בretina.
  • רכיבless mixin שמוסיף את הclass הרלוונטי לכל האלמנטים שאליהם אנחנו רוצים להחליף את התמונה בתמונה ברזולציה גבוהה
  • וסקריפט js שבודק בשרת אם יש תמונה באותו שם ברזולוציה גבוהה ומחליף בהתאם.

ואה, למה לא לעשות את זה מראש לכל התמונות ולהתעסק עם זה בכלל? זמן טעינה חברים וחברות, זמן טעינה.. אין טעם בלהוריד תמונות ברזולציה גבוהה שלא רלוונטית לדפדפן אם אין בזה ערך מיוחד למשתמש,ערך שהretina display נותן יכול לתת.

OctoGit - עוד גיטהאב למי שלא היה מספיק. הפעם כלי (עם התקנת פייטון סטנדרטית) שמחזק ומשפר את שורת הפקודה בעבודה מול GitHub , בעיקר מקצר #מועיל

javascript Enlightment - ספר Js בחינם. לא תורידו ותקראו?

הweb inspector - מבוא מעמיק וגם מחדש לכלי המפתחים המופלא של כרום וחבריו מגזרת הwebkit. אמור להיות חלק מסדרת רחבה יותר של הכרות עם כלי פיתוח מודרניים#לא רק לניוביז

Html5 וחברים - עדכונים מהחזית:

 לבנות משחקי Html5 למובייל. מאמר שסוקר את התחום, הקשיים בו מול פיתוח Native וטכניקות ווב מומלצות ולא מומלצות, שואל שאלות כמו מתי נכון להשתמש בcanvas ומתי בcss sprites, איזה אירועי touch ללכוד ואיך וכו'. #מלמד מאוד

אריק ביידל מגוגל פרסם ספריה חדשה לfilesystem Html5 Api . ביידל שכתב את filer.js - עטיפה לfilesystem api בפקודות לינוקס נפוצות מנסה הפעם לפתור את הבעיה הקשה של הFilesystem Api: הוא לא נתמך בשום מקום חוץ מכרום.. הספריה החדשה שלו: idb.filesystem.js היא Polyfill שמשתמש בindexDb כתחליף לfilesystem api במידה וזה לא נתמך בדפדפן המשתמש. אמנם כרגע זה מוסיף רק את פיירפוקס עם תמיכה באחסון בינארי בIndexDb אבל זה גם צעד בכיוום הנכון.

וברגע האחרון: אופרה מתקדמת עם התוכנית להטמיע תמיכה בקידומת הcss של וובקיט: -webkit- בניסיון קצת נואש להתמודד עם אתרים הולכים ומתרבים שמשתמשים בcss3 אבל רק עם הקידומת webkit ולא עם O או Moz או ms, מה שפוגע במי שגולש לאתרים האלו עם דפדפנים שתומכים באפשרויות הcss האלו אבל האתר לא יודע לפנות אליהם נכון. גם בפיירפוקס ידוע שמתלבטים (וכבר כתבנו על זה ועל ההשתבשות הגדולה של תהליך התקינה של css שהובילה לזה) על הנושא.  אז אופרה ופיירפוקס הן רוהאן וגונדור ואנשי וובקיט הם סאורון החדש? לא בטוח שזו החלוקה אבל זהו מדרון חלקלק לרשת הפתוחה וייתכן שגם לשיבוש רשת גדול כמו זה שנולד בזמנו משלטון היחיד הארוך של Ie6.

זהו להפעם נשמח לתגובות בפייסבוק, טוויטר או כאן בבלוג, או אם יש לכם מה לתרום לדיון נשמח!

 

תגובה